Τώρα θέλει… δώρο η Λάτσιο

Άνετο πέρασμα για τη Λάτσιο από την έδρα της Σασουόλο

Στην 3η θέση ανέβηκε η Λάτσιο, που πέρασε άνετα από την έδρα της Σασουόλο με σκορ 3-0.

Οι λατσιάλι σκαρφάλωσαν στην 3η θέση με 52 βαθμούς και για να διατηρηθούν εκεί θέλουν «γκέλα» της Ρόμα στο ντέρμπι με τη Μίλαν. Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε μόλις στο 7ο λεπτό ο Σάβιτς, ενώ στο 31’ ο Ιμόμπιλε έκανε το 2-0 με εκτέλεση πέναλτι. Το «τρίποντο» καθάρισε λίγο μετά την σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο, όταν ο Σάβιτς έκανε το 3-0 (46’).

Σημαντική νίκη στη μάχη που δίνει για την έξοδο στην Ευρώπη πήρε και η Σαμπντόρια αφού επικράτησε 2-1 απέναντι στην Ουντινέζε. Έτσι, η ομάδα της Γένοβας άνοιξε και πάλι την απόστασή της στο +3 από την 7η Μίλαν.

Ζωντανή στη μάχη της παραμονής έμεινε η Βερόνα που επικράτησε 2-1 κόντρα στην Τορίνο. Νίκη και για την Φιορεντίνα με σκορ 1-0 κόντρα στην Κιέβο.