«Καθάρισε» Ουντινέζε και ελπίζει για τετράδα η Λάτσιο

Ζωντανή στο κυνήγι μιας θέσης στην τετράδα παραμένει η Λάτσιο, που επικράτησε 2-0 της Ουντινέζε σε εξ αναβολής παιχνίδι της 25ης αγωνιστικής

Λάτσιο για τετράδα! Πιάνοντας υψηλά στάνταρ απόδοσης στο πρώτο ημίχρονο, οι Ρωμαίοι «καθάρισαν» την Ουντινέζε (2-0 εντός έδρας) σε εξ αναβολής ματς της 25ης αγωνιστικής, επανήλθαν στις νίκες μετά από 3 παιχνίδια και παραμένουν ζωντανοί στο κυνήγι ενός εισιτηρίου για το Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης περιόδου.

Η ομάδα του Ιντζάγκι ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων από τα πρώτα λεπτά και κατασκήνωσε έξω από την περιοχή της Ουντινέζε. Μάλιστα, ευτύχησε να προηγηθεί στο 21’, με τον Ιμόμπιλε να πασάρει στον Καϊσέδο, ο οποίος εκτέλεσε μέσα από την περιοχή τον Μούσο.

Σαν να μην έφτανε αυτό για τους φιλοξενούμενους, ήρθε και το 2-0 στο 24’, σε μια φάση που ξεκίνησε από εκτέλεση κόρνερ και ο Σάντρο έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Από ‘κει και πέρα, οι «λατσιάλι» συνέχισαν να ελέγχουν το ρυθμό του αγώνα, ενώ έφτασαν και σε 3ο γκολ με τον Ατσέρμπι, ωστόσο ο διαιτητής της αναμέτρησης το ακύρωσε μετά από τη χρήση του VAR αφού υπήρχε επιθετικό φάουλ του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε (σχεδόν) ιδανικά για την Ουντινέζε, που κέρδισε πέναλτι στο 50’. Εντούτοις, ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων, Στρακόσια, έδιωξε εντυπωσιακά στη γωνία του την εκτέλεση του Ντε Πάουλ για να διατηρήσει το 2-0.

Οι «φριουλάνι» συνέχισαν να πιέζουν και να προσπαθούν να μειώσουν. Παρ’ όλα αυτά, τους έλειψε το καθαρό μυαλό στην τελική ενέργεια και δεν μπόρεσαν να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα της Λάτσιο.

Στο τελευταίο 20λεπτο, οι Ρωμαίοι ανέκτησαν τον έλεγχο και κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο. Μάλιστα, στο 73’ έφτασαν κοντά στο 3-0, με τον κίπερ Μούσο να διώχνει εντυπωσιακά το δυνατό σουτ του Παρόλο έξω από την περιοχή.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και η Λάτσιο έφτασε στο τελικό 2-0, που την επανέφερε στις νίκες μετά από 3 αγωνιστικές και τη διατηρεί στο κόλπο της τετράδας αφού ανέβηκε στην 7η θέση και το -3 από την 4η Μίλαν.

ΛΑΤΣΙΟ: Τελευταία Ενημέρωση