«Αυτοκτόνησε» η Λάτσιο, «ανάσανε» η Μπολόνια(vid)

Ήττα σοκ από την Κίεβο και τέλος το τσάμπιονς λιγκ

Απρόσμενη εντός έδρας ήττα, με 2-1 από την ουραγό και υποβιβασμένη Κιέβο γνώρισε η Λάτσιο, η οποία την διατήρησε στην όγδοη θέση της βαθμολογίας και με ματς περισσότερο από την Αταλάντα! Η αποβολή του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς με απευθείας κόκκινη στο 34ο λεπτό άλλαξε τις ισορροπίες και πιθανότατα έκρινε το νικητή. Με τους Βερονέζους να έχουν τον έλεγχο του ματς, να προηγούνται 2-0, μέσα σε ένα δίλεπτο στην επανάληψη και τους «λατσιάλι» απλά να μειώνουν, αφού το σουτ του Κορέα στις καθυστερήσεις δεν βρήκε στόχο…

Σε άλλα σημαντικά ματς για την 33η αγωνιστική της Serie A, η Μπολόνια πήρε σπουδαίο τρίποντο στον δρόμο για την «σωτηρία», νικώντας με 3-0 την Σαμπντόρια και φτάνοντας τους 16 πόντους στα επτά τελευταία παιχνίδια της… Όλα κρίθηκαν στην επανάληψη, μετά την ακύρωση του γκολ του Τζεμαϊλί με τη χρήση VAR στο πρώτο ημίχρονο. Εκεί όπου οι «ροσομπλού» κατάφεραν να σημειώσουν και τα τρία τους τέρματα, έστω κι αν χρειάστηκαν τη... βοήθεια αντιπάλου στο πρώτο!

Σημαντικό βαθμό στην προσπάθεια που κάνει να παραμείνει στην πρώτη κατηγορία του ιταλικού ποδοσφαίρου πήρε η Ουντινέζε απέναντι στην Σασουόλο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν λίγο μετά το ημίωρο, ωστόσο οι «ζέβρες» βρήκαν την απάντηση δέκα λεπτά πριν τη λήξη και ανέβηκαν στο +4 από την ζώνη του υποβιβασμού.