Άλωσε το «Σαν Σίρο» και φουλάρει για τετράδα η Λάτσιο (vid)

Οι λατσιάλοι πήραν μεγάλο διπλό με 0-1 στην έδρα των νερατζούρι και κουνούν σεντόνι

Πέρασε από το «Μεάτσα» και βλέπει τετράδα η Λάτσιο! Η ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι χρειάστηκε ένα γκολ του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς στο 13ο λεπτό για να... αλώσει την έδρα της αποκαρδιωτικής Ίντερ και να μειώσει την διαφορά από την τέταρτη θέση και την Μίλαν στους τρεις βαθμούς, έχοντας μάλιστα ματς λιγότερο!

Το ματς ξεκίνησε με τον Βεσίνο να χάνει την πρώτη μεγάλη φάση στο 3ο λεπτό όταν δεν κατάφερε να σκοράρει από κοντινό σημείο. Ωστόσο, δέκα λεπτά μετά ο Λουίς Αλμπέρτο έκανε σέντρα... λουκούμι στο δεύτερο δοκάρι, με τον Μπρόζοβιτς να ξεχνάει τον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς και αυτός με κεφαλιά να ανοίγει το σκορ. Αυτό το γκολ έδειξε να ξυπνάει τους γηπεδούχους που πίεσαν φουλ μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους αλλά παρότι έφτιαξαν ευκαιρίες δεν κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα.

Μία από τα ίδια στο δεύτεορ μέρος. Φουλ κατοχή από την Ίντερ, όλη η Λάτσιο πίσω και μία διαρκής πίεση από την ομάδα του Σπαλέτι. Χωρίς αποτέλεσμα, όμως, καθώς η μία σέντρα διαδεχόταν την άλλη και είτε ο Στρακόσα είτε οι αμυντικοί του καθάριζαν τις φάσεις. Η απουσία του Ικάρντι και του Λαουτάρο έκαναν... μπαμ για τους «νερατζούρι» που έφτιαξαν 18 τελικές σε όλο το 90λεπτο αλλά δεν κούνησαν ποτέ το δίχτυ και έφυγαν από τον αγωνιστικό χώορ με σκυμμένο κεφάλι.