Πετάει… φωτιές η Λάτσιο

Λάτσιο που σκορπάει… τρόμο! Μετά το σπουδαίο διπλό στο «Τζουζέπε Μεάτσα» και την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου κόντρα στην Ίντερ, οι Ρωμαίοι διέλυσαν με 6-2 την Πεσκάρα εκτός έδρας και ανέβηκαν στην 4η θέση.

Ο Παρόλο ήταν αυτός που μετέτρεψε το ματς σε one man show καθώς έκανε καρέ! Ο Ιταλός μέσος άνοιξε το σκορ στο 10’ και τέσσερα λεπτά μετά έγραψε το 2-0. Η Πεσκάρα έδειξε αντίδραση και κατάφερε μέχρι το ημίχρονο να ισοφαρίσει χάρη στα τέρματα των Μπενάλι (29’) και Μπρούγκμαν (41’), ενώ ο Καπράρι στο 37’ είχε αστοχήσει από το σημείο του πέναλτι!

Ωστόσο, ο Παρόλο δεν είχε όρεξη για… αστειάκια! Στο 49’ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του και έκανε το χατ-τρικ, με τους Κεϊτά (57’) και Ιμόμπιλε (69’) να παίρνουν τη σκυτάλη στο σκοράρισμα. Το τελικό 6-2 διαμόρφωσε ο Παρόλο με το τέταρτο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση, γνωρίζοντας την αποθέωση από τους συμπαίκτες του!

Την εξαιρετική φετινή της πορεία συνεχίζει η Αταλάντα, που επικράτησε εύκολα 2-0 της Κάλιαρι και έπιασε την Ίντερ (που παίζει το βράδυ με τη Γιουβέντους) στην 5η θέση της βαθμολογίας. Ο Αλεχάντρο Γκόμες άνοιξε στο 5’ το σκορ με κοντινό πλασέ μετά από γύρισμα του Κόντι και ο ίδιος παίκτης δώδεκα λεπτά αργότερα, με τρομερή πλασεδάρα διαμόρφωσε το τελικό σκορ.