Κλείδωσε την παραμονή η Ουντινέζε

Μεγάλη νίκη για την Ουντινέζε που πήρε το τρίποντο με 2-0 απέναντι στη Σασουόλο

Μεγάλη νίκη για την Ουντινέζε που πήρε το τρίποντο με 2-0 απέναντι στη Σασουόλο στο «Stadio Friuli» και ξεμπέρδεψε με την υπόθεση παραμονή, παίρνοντας απόσταση 12 βαθμών από την επικίνδυνη ζώνη. Μετριότατο παιχνίδι στο Ούντινε με τις δύο ομάδες να κάνουν ''αγγαρεία'' στον αγωνιστικό χώρο χωρίς να δημιουργήσουν πολλά πράγματα. Η Ουντινέζε ήταν αυτή που κατάφερε να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες της και πήρε τη νίκη χωρίς ιδιαίτερο άγχος και πλέον συνεχίζει αδιάφορη όπως και η Σασουόλο.

Η Σασουόλο είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 16' με σουτ του Κυριακόπουλου που έκοψε τελευταία στιγμή ο Μπεράρντι. Στο 25' η Ουντινέζε απείλησε με τον Στίγκερ Λάρσεν να κάνει ωραία ενέργεια και σουτ που απέκρουσε ο Κονσίλι, όπως και τέσσερα λεπτά αργότερα την κεφαλιά του Γιορέντε. Στο 34' νέα καλή στιγμή για τους γηπεδούχους με σουτ του Γουάλας που πέρασε λίγο έξω. Στο 42' η Ουντινέζε άνοιξε το σκορ με τον Μολίνα να βγάζει ωραία μπαλιά και τον Γιορέντε με προβολή να κάνει το 1-0.

Η Ουντινέζε είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 66' με βολέ του Ντε Πολ εκτός περιοχής που κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Κονσίλι. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων οι Φριουλάνοι κλείδωσαν τη νίκη με τον Ντε Πολ να περνά για τον Περέιρα που από κοντά, έκανε το 2-0.

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ: Μούσο, Μπονιφάτσι (86' Μπεκάο), Ντε Μάγιο, Νούιτινκ, Μολίνα, Ντε Πολ, Αρσλάν (73' Μακενγκό), Γουάλας, Στίγκερ Λάρσεν, Ρομπέρτο Περέιρα, Γιορέντε (86' Νεστορόφσκι)

ΣΑΣΟΥΟΛΟ: Κονσίλι, Τόλιαν, Μάρλον, Φεράρι, Κυριακόπουλος, Αϊχάν (65' Ντεφρέλ), Λοκατέλι, Μπεράρντι, Μαξίμ Λοπές (78' Ομπιάνγκ), Τραορέ (45' Τζούριτσιτς), Ρασπαντόρι (45' Καπούτο)