«Καθάρισε» με Καπούτο η Σασουόλο

Με δύο γκολ του Καπούτο κι ένα ακόμα από τον Μπόγκα, η Σασουόλο επέστρεψε στις νίκες

Επιστροφή στις επιτυχίες για την Σασουόλο, η οποία κέρδισε σήμερα την Μπρέσια με 3-0 στο «Μαπέι Στάντιουμ», στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι που διεξήχθη στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Serie A.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο καλές φάσεις για να πάρουν το προβάδισμα μέσα στο δίλεπτο 34-36’, με τον Μπαλοτέλι πρωταγωνιστή σε αμφότερες, αλλά ήταν οι «νεροβέρντι» εκείνοι που έκαναν το γκολ, λίγο πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια. Όταν ο Ντεφρέλ «σέρβιρε» για τον Καπούτο, που δεν δυσκολεύθηκε να νικήσει τον Γιόρονεν, στο 45ο λεπτό, πετυχαίνοντας το 1-0…

Στην επανάληψη, η Σασουόλο μπήκε καλύτερα, έκανε φάσεις όπως την κεφαλιά του Φεράρι στο 49’, ή την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λοκατέλι στο 51’, για να έρθει… φυσιολογικά και το 2-0, στο 61ο λεπτό. Με τον Καπούτο να σκοράρει με δυνατό σουτ με το αριστερό μέσα από την περιοχή κι αφού η μπάλα βρήκε και στο δοκάρι του Γιόρονεν!

Η Μπρέσια τα… παράτησε, δέχτηκε κι άλλες φάσεις για γκολ, με το δοκάρι της εστίας του Γιόρονεν να σταματάει την προσπάθεια του Μπόγκα στο 69ο λεπτό. Αλλά να μην συμβαίνει το ίδιο και πέντε λεπτά μετά, όταν ξανά ο Μπόγκα με ωραία ατομική ενέργεια που ξεκίνησε από το..κέντρο, πάτησε περιοχή και έκανε με δυνατό σουτ στην απέναντι γωνία το τελικό 3-0 για τους γηπεδούχους.

Έτσι, η Σασουόλο έφτασε τους 32 πόντους κι ανέβηκε στην μέση της βαθμολογίας, ούσα 11η, ενώ ο αντίπαλός της φιγουράρει στην τελευταία, με 16 βαθμούς.