Ισοπαλία σε σκορ και… αποβολές στη Ρώμη

Στο 1-1 Ίντερ και Λάτσιο

Την ευκαιρία να «αποδράσει» με μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη έχασε η Ίντερ, καθώς τελικά έμεινε στο 1-1 κόντρα στη Λάτσιο.

Οι «νερατζούρι» ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο και κατάφεραν να προηγηθούν με τον Λαουτάρο Μαρτίνες στο 30’, που έπειται από πολλές κόντρες μέσα στην περιοχή, η μπάλα του βρέθηκε στο… πιάτο, ανοίγοντας το σκορ.

Στο δεύτερο μέρος, όμως, η ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι ήταν σαφώς βελτιωμένη και πιο επικίνδυνη από τους «νερατζούρι» και κατάφερε να βρει την ισοφάριση, όταν από σέντρα του Ασέρμπι, ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το 1-1.

Ενώ το ματς έγερνε στη μεριά των γηπεδούχων, ο Ιμόμπιλε στο 69’ αποβλήθηκε καθώς χαστούκισε τον Αρτούρο Βιδάλ, που προηγουμένως του είχε κάνει ένα δυνατό τάκλιν. Λίγα λεπτά αργότερα, όμως, και ο Σένσι είδε την κόκκινη κάρτα, για χτύπημα εκτός φάσης στο 86’.