Μετρά αντίστροφα για τη στέψη... η Ίντερ!

Αν η Αταλάντα χάσει αύριο, θα στεφθεί και μαθηματικά πρωταθλήτρια

Ώρα για στέψη! Η Ίντερ παίζοντας όσο χρειάζεται, επικράτησε πολύ εύκολα 2-0 της υποβιβασμένης Κροτόνε εκτός έδρας και πλέον θα περιμένει το αυριανό ματς της Σασουόλο κόντρα στην Αταλάντα, ώστε σε ήττα των «μπεργκαμάσκι» να πανηγυρίσει και μαθηματικά τον τίτλο.

Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε αν και δυσκολεύτηκε κόντρα στη χειρότερη ομάδα του πρωταθλήματος, κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 69’ με τον Κρίστιαν Έρικσεν να εξαπολύει έναν «κεραυνό» έξω από την περιοχή, νικώντας τον Κορντάζ, δίνοντας ακόμα μια απάντηση στον Ιταλό τεχνικό που τον είχε στον πάγκο για 65 λεπτά.

Στο υπόλοιπο του ματς, οι «νερατζούρι» διαχειρίστηκαν απλώς το προβάδισμά τους, σημείωσαν ακόμα ένα γκολ με τον Λουκάκου που ακυρώθηκε για οφσάιντ του Πέρισιτς στην αρχή της φάσης και τελικά πέτυχε και δεύτερο τέρμα στις καθυστερήσεις.

Οι γηπεδούχοι που έψαχναν την ισοφάριση είχαν αφήσει όλο το γήπεδο άδειο, με αποτέλεσμα ο Μπαρέλα να βρει τον Χακίμι κι αυτός με ένα άνετο πλασέ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα στο 92’, διαμορφώνοντας το 2-0.

Ακόμα κι αν τελικά νικήσει η Αταλάντα, η Ίντερ χρειάζεται απλά ακόμα μία νίκη για την κατάκτηση του 19ου πρωταθλήματος της ιστορίας της, που θα σημάνει και την εννιαετή κυριαρχία της Γιουβέντους, αλλά και την επιστροφή της στους τίτλους έπειτα από 11 χρόνια.