Ήττα-σοκ για Ίντερ

Έχασε από την Κάλιαρι με 2-1

Μετά το 3-3 με την Φιορεντίνα την προηγούμενη αγωνιστική η Ίντερ πήγε στη Σαρδηνία για τη νίκη και μόνο αλλά τελικά έφυγε με άδεια χέρια αφού γνώρισε την ήττα με 2-1 από την Κάλιαρι. Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι δεν ήταν χειρότερη και μάλιστα δημιούργησε 17 τελικές αλλά ''φωνάζει'' ότι σε τέτοια ματς της λείπει ο Μάουρο Ικάρντι. Οι «νερατζούρι» με αυτή την ήττα απειλούνται άμεσα να χάσουν την τρίτη θέση από τη Μίλαν αφού η διαφορά τους είναι στους δύο βαθμούς.

Η Κάλιαρι ήταν αυτή που απείλησε πρώτη στο 10' με τον Ιονίτα να πιάνει μία κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, μετά από σέντρα του Σερνά, και την μπάλα να περνά λίγο έξω. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά όταν Ζοάο Πέδρο και Παβολέτι συνδυάστηκαν ωραία και ο τελευταίος σούταρε, με τον Χαντάνοβιτς να αποκρούει.

Οι προσπάθειες των παικτών της Κάλιαρι δικαιώθηκαν με την συμπλήρωση του ημιώρου όταν ο Σιγκαρίνι εκτέλεσε με σέντρα ένα φάουλ, με τον Σεπιτέλι να πιάνει την κεφαλιά αφήνοντας τον Χαντάνοβιτς ''άγαλμα'' για το 1-0. Στο 32' οι νησιώτες είχαν κι άλλη ευκαιρία με τον Φαραγκό να πιάνει μία κεφαλιά και τον Σλοβένο κίπερ των «νερατζούρι» να πραγματοποιεί εντυπωσιακή επέμβαση.

Στο 38' η Ίντερ βρήκε την ισοφάριση με τον Ναϊνγκολάν να γυρίζει για τον Λαουτάρο που με κεφαλιά από δύσκολη γωνία πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Κράγκνο γράφοντας το 1-1. Λίγο μετά την συμπλήρωση των 40 λεπτών η Κάλιαρι έκανε το 2-1 με τον Παβολέτι να πιάνει ένα σουτ στο σκάσιμο της μπάλα, μετά από σέντρα του Σερνά, αφήνοντας τον Χαντάνοβιτς ''άγαλμα'' για δεύτερη φορά.

Στην πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος στο 55' η Ίντερ απείλησε με τους Λαουτάρο και Πολιτάνο να συνεργάζονται ωραία, τον τελευταίο να σουτάρει και τον Κράγκνο να αποκρούει. Τρία λεπτά αργότερα ο Φαραγκό σούταρε από αρκετά μακριά με τον Χαντάνοβιτς να μπλοκάρει.

Στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι για μαρκάρισμα του Σκρίνιαρ στον Μπράνταριτς με τον Μπαρέλα να αναλαμβάνει την εκτέλεση στέλνοντας την μπάλα απελπιστικά άουτ. Στο 90+7' ο Μπόρχα Βαλέρο έπιασε μία κεφαλιά με την μπάλα να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της Κάλιαρι.

ΚΑΛΙΑΡΙ: Κράγκνο, Σερνά, Πισακάνιε, Σεπιτέλι, Πελεγκρίνι, Φαραγκό, Σιγκαρίνι (Μπράνταριτς 70'), Ιονίτα (Παντοΐν 86'), Μπαρέλα, Ζοάο Πέδρο (Ντεσπότοφ 81'), Παβολέτι

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Νταμπρόζιο, Ντε Φράι, Σκρίνιαρ, Ασαμόα (Καντρέβα 83'), Βεσίνο (Μπόρχα Βαλέρο 68'), Μπρόζοβιτς (Ρανόκια 87'), Πολιτάνο, Ναϊνγκολάν, Πέρισιτς, Λαουτάρο