Η Ίντερ λύγισε τη Φιορεντίνα στην παράταση (vid)

Στα προημιτελικά του Κυπέλλου οι «νερατζούρι»

Πρόκριση στην παράταση για την Ίντερ που κέρδισε με 2-1 τη Φιορεντίνα μετά από ένα πανέμορφο παιχνίδι. Μιλανέζικο ντέρμπι στα προημιτελικά.

Στο 37ο λεπτό η Ίντερ άγγιξε το γκολ καθώς είχε δοκάρι σε κοντινή προβολή του Σάντσες ενώ στο 39’ η ομάδα του Αντόνιο Κόντε κέρδισε πέναλτι και ο Βιδάλ το εκτέλεσε εύστοχα για το 0-1.

Στο 47ο λεπτό ο Πέρισιτς έκλεψε στο κέντρο και πέρασε στον Λαουτάρο ο ποίος από το ύψος της περιοχής κατάφερε να αστοχήσει και στο 56’ μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της Ίντερ, ο Κουαμέ με απίθανο σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής έκανε το 1-1.

Στο 74ο λεπτό ο Χακίμι σέντραρε από δεξιά για τον Λουκάκου που αστόχησε για λίγο από κοντά και στο 80’ ο Σάντσες έχασε απίθανη ευκαιρία σχεδόν εξ επαφής.

Στο 83’ ο Χαντάνοβιτς είπε όχι σε σουτ του Μποναβεντούρα και τρία λεπτά αργότερα ο Τεράτσιανο απέκρουσε το σουτ του Χακίμι από δεξιά.

Toματς πήγε στην παράταση όπου στο 93’ η Ίντερ είχε δοκάρι σε σουτ του Πέρισιτς και στο 102’ ο Χακίμι σέντραρε για άλλη μια φορά από δεξιά και ο Σάντσες πήρε την κεφαλιά αλλά ο Τεράτσιανο του είπε όχι.

Στο 105’ ο Έρικσεν έπιασε το σουτ από τα 25 μέτρα αλλά ο Τεράτσιανο έσωσε και πάλι, ενώ στο 116’ είπε όχι και σε κεφαλιά του Λουκάκου μετά από κόρνερ.

Όμως στο 119’ o Μπαρέλα έβγαλε ιδανική σέντρα από δεξιά και ο Μπαρέλα με κεφαλιά από κοντά έγραψε το 1-2.

Πηγή: aek365.org