Αυτοκράτειρα Ίντερ, έκανε… παρέλαση διαλύοντας τη Ρόμα!

Καθάρισαν από το ημίχρονο οι πρωταθλητές Ιταλίας

Ποιο… ντέρμπι; Η Ίντερ έκανε παρέλαση… αυτοκράτειρας στην Αιώνια Πόλη κόντρα στη Ρόμα του Μουρίνιο και διαλύοντας από ημίχρονο (0-3) τους «τζαλορόσι», πέτυχε το 4Χ4 και διατηρήθηκε σε τροχιά τίτλου!

Μάλιστα, οι πρωταθλητές Ιταλίας «έγραψαν» γκολ σε 18ο σερί ματς, ενώ, στον αντίποδα, για τον Special One αυτή ήταν η πρώτη φορά, που ομάδα του δέχεται τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο!

Με το «τρίποντο» αυτό, η Ίντερ διατηρήθηκε στον… πόντο από την πρωτοπόρο Μίλαν και περιμένει το Νάπολι-Αταλάντα το βράδυ, προκειμένου να δει πού θα βρίσκεται μετά το τέλος της 16ης αγωνιστικής στη Serie A.

Τα πάντα στην αναμέτρηση του Ολίμπικο τελείωσαν γρήγορα…

Μόλις στο 15', ο Τσαλχάνογλου άνοιξε το σκορ με απευθείας(!) εκτέλεση κόρνερ, παγώνοντας την έδρα της Ρόμα, με τον Τζέκο να «γράφει» το 2-0 στο 24'! Οι γηπεδούχοι έψαχναν να βρουν τι τους χτύπησε, ο Μουρίνιο φώναζε στον πάγκο, αλλά δεν ακουγόταν και κάπως έτσι ήρθε ο Ντάμφρις στο 39' να βάλει και κερασάκι στην τούρτα, για το 0-3 του ημιχρόνου!

Στο δεύτερο 45λεπτο, οι «τζαλορόσι» προσπάθησαν να ξαναμπούν στο ματς, η Ίντερ από την άλλη έκανε διαχείριση, κρατώντας άνετα το προβάδισμα και τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.