Άιντραχτ-Ίντερ 0-0: Όλα στο μηδέν, όλα ανοιχτά (vid-pics)

Τα πάντα θα κριθούν σε μια βδομάδα στο Μιλάνο

Ανοιχτούς λογαριασμούς άφησαν για την πρόκριση Άιντραχτ και Ίντερ που έμειναν στο 0-0 στη Φρανκφούρτη, στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για τη φάση των «16» του Γιουρόπα Λιγκ. Τα πάντα θα κριθούν στον επαναληπτικό που θα γίνει στο Μιλάνο την ερχόμενη Πέμπτη.

Η Ίντερ απώλεσε πέναλτι στο 22ο λεπτό με τον Μπρόζοβιτς ενώ η Άιντραχτ είχε πέναλτι στο 53’ το οποίο δεν της δόθηκε. Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο ενώ στην επανάληψη κυριάρχησαν οι Γερμανοί οι οποίοι δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν σε γκολ κάποια από τις ευκαιρίες που βρήκαν.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Η Ίντερ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προσπάθησε να αιφνιδιάσει τους Γερμανούς. Η πρώτη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 3ο λεπτό με ένα χλιαρό σουτ του Ντ' Αμπρόσιο το οποίο μπλόκαρε ο Τραπ. Οι γηπεδούχοι βρήκαν τα πατήματα τους μετά το 15ο λεπτό και ισορρόπησαν το ματς. Στο 21’ η Ίντερ κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα που δέχτηκε ο Λαουτάρο μέσα στην περιοχή από τον Φερνάντες. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Μπρόζοβιτς όμως νικήθηκε από τον Τραπ ο οποίος κράτησε το 0-0. Στο 25’ οι γηπεδούχοι απείλησαν με μια άστοχη κεφαλιά του Κόστιτς. Η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο ημίχρονο καταγράφηκε στο 40’ με μια άστοχη κεφαλιά του Βεσίνο από πλεονεκτική θέση.

Η πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη καταγράφηκε στο 49ο λεπτό με μια χλιαρή κεφαλιά του Χιντερέγκερ την οποία μπλόκαρε ο Χαντάνοβιτς. Στο 53’ οι γηπεδούχοι ζήτησαν έντονα πέναλτι (και είχαν δίκαιο) για μαρκάρισμα πάνω στον Χάλερ όμως ο διαιτητής είπε «παίζετε». Στο 61’ η Άιντραχτ απείλησε με μια κεφαλιά του Ντα Κόστα την οποία μπλόκαρε ο Χαντάνοβιτς. Στο 70’ ο Χιντερέγκερ έπιασε την κεφαλιά αμαρκάριστος από πλεονεκτική θέση όμως δεν βρήκε στόχο. Δυο λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής επιχείρησε το σουτ όμως ο Χαντάνοβιτς μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια. Στο 88’ ο Γιόβιτς έπιασε ένα δυνατό συρτό όμως ο Χάντοβιτς ήταν σε ετοιμότητα και απόκρουσε τη μπάλα ασταθώς. Την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Γκατσίνοβιτς στο επόμενο λεπτό. To 0-0 έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

ΑΪΝΤΡΑΧΤ: Με σχηματισμό 3-5-2 παρέταξε την ομάδα του ο Άντι Χιούτερ.

ΙΝΤΕΡ: Ο Λουτσιάνο Σπαλέτι παρέταξε τους «νερατζούρι» με σχηματισμό 4-2-1-3.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΑΪΝΤΡΑΧΤ: Πολύ καλή παρουσία είχαν οι Κόστιτς και Γκατσίνοβιτς. Στους διακριθέντες τοποθετείται και ο Τραπ για το πέναλτι που απόκρουσε.

ΙΝΤΕΡ: Ο Χαντάνοβιτς έκανε ότι χρειάστηκε για να κρατήσει απαραβίαστη την εστία της Ίντερ.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

ΑΪΝΤΡΑΧΤ: Ο Γιόβιτς δεν κατάφερε να αξιοποιήσει κάποια από τις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν.

ΙΝΤΕΡ: Μοιραίος για τους «νερατζούρι» ήταν ο Μπρόζοβιτς που απώλεσε πέναλτι στο 22ο λεπτό.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Θα βάζαμε εξαιρετικό βαθμό στον Γουίλιαμ Κόλουμ εάν δεν του έφευγε η φάση του 53ου λεπτού, στην οποία έπρεπε να υποδείξει πέναλτι υπέρ της Άιντραχτ για μαρκάρισμα που έγινε στον Χάλερ.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Άιντραχτ: Τραπ, Χιντερέγκερ, Χασέμπε, Εντικά, Ντα Κόστα, Φερνάντες, Ρόντε (77’ Βίλεμς), Κόστιτς, Γκατσίνοβιτς, Γιόβιτς, Χάλερ (80’ Πασιένσια).

Ίντερ: Χαντάνοβιτς, Ντ' Αμπρόσιο, Ντε Βράι, Σκρίνιαρ, Ασαμόα, Βεσίνο, Μπρόζοβιτς, Πολιτάνο, Μπόρχα Βαλέρο (80’ Σέντρικ), Πέρισιτς (59’ Καντρέβα), Λαουτάρο.

Κίτρινες κάρτες: Κόστιτς, Χασέμπε, Φερνάντες - Ασαμόα, Λαουτάρο, Καντρέβα.

Γήπεδο: «Κόμερτσμπανκ Αρένα».

Διαιτητής: Γ. Κόλουμ (Σκωτία).