Ιδανική αυτόχειρας η Νάπολι

Η Νάπολι κόλλησε στο 1-1 με τη Βερόνα μέσα στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα»

Γκέλα ολκής για τη Νάπολι, που κόλλησε στο 1-1 στην έδρα της με την Ελλάς Βερόνα και μάλιστα την ημέρα που οι παίκτες της φόρεσαν τη φανέλα με τη μορφή του Ντιέγκο Μαραντόνα.

Η Βερόνα μπήκε καλύτερα στα πρώτα λεπτά, απείλησε στο 12ο λεπτό με σουτ του Καπράρι το οποίο έβγαλε ο Οσπίνα και στην ακριβώς επόμενη φάση άνοιξε το σκορ. Ο Μπαράκ έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Σιμεόνε με έξυπνη προβολή έκανε το 0-1. Στο 15’ το σουτ του Ινσίνιε πέρασε μόλις έξω ενώ στο 18’ ο Ντι Λορέντζο με διαγώνιο σουτ από δεξιά έγραψε το 1-1.

Στο 27’ ο Μοντιπό απέκρουσε την κεφαλιά του Πολιτάνο από δεξιά, ενώ στο 32’ ο Οσπίνα σταμάτησε το σουτ του Μπαράκ και στο 35’ ο Μοντιπό πραγματοποίησε μεγάλη επέμβαση σε σουτ του Ινσίνιε. Στο 42ο λεπτό το γύρισμα του Οσιμέν πέρασε μόλις έξω, ενώ στο 66’ ο Μπαράκ πλάσαρε μέσα από την περιοχή αλλά είδε τον Οσπίνα να του λέει όχι. Στο 88ο λεπτό αποβλήθηκε ο Μπέσα και στο 90+1’ το φάουλ του Μέρτενς σταμάτησε στο δοκάρι του Μοντιπό. Και μάλιστα στο 90+3’ η Βερόνα έχασε και τον Κάλινιτς με 2η κίτρινη.

ΝΑΠΟΛΙ: Οσπίνα, Ντι Λορέντζο, Ρουί, Ραχμάνι, Ζέσους, Ανγκισά (86’ Μέρτενς), Ρουίθ, Πολιτάνο (62’ Λοσάνο), Ζιελίνσκι (62’ Ελμάς), Ινσίνιε (86’ Ουνάς), Οσιμέν (90+1’ Πετάνια)

ΒΕΡΟΝΑ: Μοντιπό, Νταβίντοβιτς, Γκίντερ (84’ Μανιάνι), Τσεκερίνι, Φαραόνι, Ταμέζε, Βελόσο, Καζάλε, Μπαράκ (75’ Μπέσα), Καπράρι (84’ Κάλινιτς), Σιμεόνε (75’ Λαζάνια)