Η Βερόνα… ανέτρεψε κατάρα είκοσι ένα ετών!

Έσπασε την «κατάρα» η Βερόνα! Η ομάδα του Ιγκόρ Τούντορ επικράτησε 2-1 της Μπολόνια με ανατροπή, νικώντας τους «ροσομπλού» εντός έδρας μετά από 21 χρόνια και μείωσε τη διαφορά από την εξάδα στους δύο βαθμούς.

Εξαιρετικός ο ρυθμός από το ξεκίνημα του αγώνα, με τον Ορσολίνι να αποδεικνύει ακόμη μια φορά ότι διαθέτει τρομερή ποιότητα και να σκοράρει με φοβερό βολέ λίγο έξω από την περιοχή για το 1-0 στο 14’. Ένα τέρμα που άνοιξε κι άλλο το παιχνίδι, με τη Βερόνα να παίρνει τα ηνία του αγώνα και να πιέζει, με τον Λάζοβιτς να «σερβίρει» το 1-1 στον Καπράρι που σκόραρε με τακουνάκι το οποίο δεν κατάφερε να… βγάλει ο Σκορούπσκι.

Μια από τα ίδια και στο δεύτερο μέρος στο «Μπεντεγκόντι», με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ με τελείως διαφορετικό στιλ. Οι μεν γηπεδούχοι με σετ ποδόσφαιρο, οι δε φιλοξενούμενοι στην κόντρα-επίθεση. Τα λεπτά περνούσαν, οι ευκαιρίες δεν γίνονταν γκολ από καμία πλευρά, αλλά ο τραυματισμός του Ίλιτς στο 74’ μάλλον έγινε για… καλό, αφού ο Κάλινιτς που πήρε τη θέση του, σκόραρε μετά από 11 λεπτά για να υπογράψει την ανατροπή και να χαρίσει τη νίκη στη Βερόνα, η οποία είδε τον Σανσόνε στο φινάλε να κάνει κακό τελείωμα με την κεφαλιά του από πλεονεκτική θέση και υπό την πίεση του Μπαράκ να περνάει άουτ, για να παραμείνει το σκορ ως είχε (2-1).