Γύρισε από την κόλαση και… πάσαρε ξανά την πίεση στη Μίλαν η Ίντερ! (vid)

Έχανε με 0-2 αλλά το έφερε «τούμπα»

Ζωντανή στο «θρίλερ» του τίτλου της Serie A έμεινε η Ίντερ ! Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι κινδύνεψε με κάζο από την Έμπολι, ωστόσο πέτυχε μεγάλη ανατροπή και με το τελικό 4-2 πέρασε (έστω και εν αναμονή του αγώνα της Μίλαν) στην κορυφή της βαθμολογίας.

Για 40 λεπτά οι φιλοξενούμενοι είχαν παγώσει το «Μεάτσα», καθώς βρίσκονταν μπροστά με δυο γκολ διαφορά:

Χάρη στην προβολή του Πιναμόντι στο 5’ και το άψογο τελείωμα του Ασλάνι στο 28’ (αφού ξεπέρασε και τον Χαντάνοβιτς).

Εκεί που όλα έμοιαζαν μαύρα ωστόσο, οι «νερατζούρι»… αναστήθηκαν. Όχι μόνο μείωσαν λοιπόν το σκορ με αυτογκόλ του Ρομανιόλι στο 40’, αλλά ισοφάρισαν κιόλας πριν το ημίχρονο με απευθείας σουτ του Λαουτάρο σε γύρισμα του Τσαλχάνογλου.

Από ‘κει και πέρα η ανατροπή έμοιαζε θέμα χρόνου. Και υλοποιήθηκε ξανά από τα πόδια του Αργεντινού επιθετικού, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες στην περιοχή (προϊόντα της πολιορκίας των γηπεδούχων) και λύτρωσε το «Μεάτσα» στο 64’.

Γιατί η Έμπολι δεν κατάφερε ν’ αντιδράσει ξανά και με τον Σάντσες να βάζει στις καθυστερήσεις το κερασάκι στην τούρτα, η Ίντερ πήρε το πολυπόθητο τρίποντο. Αυτό που τη φέρνει πάνω από τη Μίλαν και θα στείλει τους «ροσονέρι» με άγχος στη δύσκολη έδρα της Βερόνα.