Γλίτωσε το «κάζο», χάνει το πρωτάθλημα η Μίλαν!

Γκέλα με τη Σαμπντόρια

Το πρωτάθλημα βάφεται... νερατζούρο. Η Σαμπντόρια υποχρέωσε τη Μίλαν σε νέα απώλεια βαθμών (1-1) στο «Σαν Σίρο» και οι «ροσονέρι» αποχαιρετούν το «σκουντέτο» και βλέπουν τις πιθανότητές τους να μειώνονται στο ελάχιστο, αφού είναι στο -5 από την Ίντερ που έχει δύο ματς λιγότερα!

Παράλληλα, η ομάδα του Στέφανο Πιόλι βλέπει ακόμη και την 2η θέση να κινδυνεύει πλέον αφού είναι στο +5 από Γιουβέντους (δύο ματς λιγότερα) και Αταλάντα (ένα ματς λιγότερο).

H Μίλαν είχε κακό πρόσωπο, είχε εγκλωβιστεί από την καλοστημένη ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι και δεν μπορούσε να φτιάξει εύκολα φάσεις προς την αντίπαλη εστία, βγάζοντας το ημίχρονο με... μηδέν!

Η Σαμπντόρια ήταν «ζόρικη», έπαιζε σφιχτά και ξάφνιασε τη Μίλαν λίγο μετά την επανέναρξη με τον Κουαλιαρέλα να δίνει προβάδισμα στους Γενοβέζους στο 57' εκμεταλλευόμενος την τραγική αμυντική αντίδραση των αντιπάλων του.

Δύο λεπτά μετά, όμως, ο Σίλβα αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε τους φιλοξενούμενους με δέκα παίκτες δυσκολεύοντας το έργο τους. Η Μίλαν πήρε τα ηνία, πίεσε ασφυκτικά και έφτασε στην ισοφάριση με τον Χάουγκε στο 87', όμως δεν κατάφερε στα εναπομείναντα λεπτά να βρει το τέρμα της ανατροπής.