Γκολ, ξύλο και ιδανικό φινάλε για τη Νάπολι! (vid)

Επικράτησε 3-0 της Σπέτσια εκτός έδρας

Η Νάπολι σε έναν επεισοδιακό αγώνα επικράτησε 3-0 της Σπέτσια και τερμάτισε στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Το ματς ξεκίνησε περίεργα καθώς στο 11ο λεπτό ο διαιτητής διέκοψε το παιχνίδι, αφού οι οπαδοί των δύο ομάδων είχαν συμπλοκές στην κερκίδα και πετούσαν καπνογόνα.

Τελικά η κατάσταση ηρέμησε και ξεκίνησε μετά από 12 λεπτά.

Στα αγωνιστικά τώρα, οι «παρτενοπέι» καθάρισαν το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο, σκοράροντας τρία γκολ με την Σπέτσια να είναι ανήμπορη να αντιδράσει.

Μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης ο Πολιτάνο άνοιξε το σκορ, με τον Ζιελίνσκι στο 25’ να κάνει το 2-0. Ο Ντέμε στο 36’ πέτυχε το τρίτο γκολ για την ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι, με την Σπέτσια στο 41’ να μειώνει σε 3-1 με τον Μανάι, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε με χαλαρούς ρυθμούς, η Νάπολι πίεζε για ακόμη ένα γκολ, με την Σπέτσια να έχει τη πιο μεγάλη ευκαιρία στα τελευταία λεπτά του ματς, όταν ο Μανάι έκανε ένα κοντινό σουτ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Μέρετ.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, το 3-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος, με τη Νάπολι να κλείνει με χαμόγελα την σεζόν τερματίζοντας στην 3η θέση, ενώ από την άλλη η Σπέτσια στην 16η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Μάλιστα αυτό ήταν το τελευταίο ματς του Λορέντσο Ινσίνιε με την φανέλα της Νάπολι, αφού αποχωρεί και θα αγωνιστεί στο MLS.