Ο Σέζνι... ξενέρωσε Αλέγκρι και Ρονάλντο!

Πρεμιέρα με το... αριστερό για την Γιουβέντους

Με το… αριστερό ξεκίνησε στο πρωτάθλημα η Γιουβέντους, αλλά και τη νέα του θητεία στον πάγκο της ο Μαξ Αλέγκρι! Η Γηραιά Κυρία παρότι προηγήθηκε στο 23ο λεπτό με 2-0, είδε τον Σέζνι να κάνει δύο τραγικά λάθη στο δεύτερο μέρος και έμεινε στο 2-2 με την Ουντινέζε στο «Dacia Arena». Μπήκε αλλαγή ο Ρονάλντο, αλλά δεν κατάφερε να βοηθήσει την ομάδα του αφού παρότι σκόραρε στις καθυστερήσεις το τέρμα του δεν μέτρησε καθώς ήταν εκτεθειμένος.

Με όρεξη μπήκε η Γηραιά Κυρία στο ματς αφού μόλις στο 3ο λεπτό ο Ντιμπάλα τσίμπησε την μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα της αντίπαλης εστίας, κάνοντας το 1-0.

Ο Κουαδράδο στο 23’ έκανε το 2-0, ύστερα από ασίστ του Ντιμπάλα, με την ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι να πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα κόντρα στην Ουντινέζε.

Στο 51’ ο Περέιρα από την άσπρη βούλα μείωσε σε 2-1 ξαναβάζοντας στο παιχνίδι τους γηπεδούχους. Και εκεί που όλα έδειχναν πως η Γιουβέντους θα φύγει νικήτρια από την έδρα της Ουντινέζε, ο Ντεουλοφέου στο 84’ έφερε το ματς στα ίσα κάνοντας το 2-2. Παρόλα αυτά, η Γιουβέντους βρήκε και τρίτο γκολ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων με φοβερό άλμα και κεφαλιά του Ρονάλντο, αλλά τελικά δεν μέτρησε καθώς ήταν εκτεθειμένος και η Γηραιά Κυρία έμεινε με το... αχ (2-2).

Μπολόνια – Σαλερνιτάνα

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο ημίχρονο με τις δυο ομάδες να έχουν κάποιες καλές φάσεις, τις οποίες όμως δεν μπορούσαν να μετουσιώσουν σε γκολ. Μάλιστα, το έργο των φιλοξενούμενων έγινε δυσκολότερο όταν ο Στράνμπεργκ δέχτηκε δυο κίτρινες κάρτες μέσα σε ένα λεπτό και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες.

Ωστόσο η Σαλερνιτάνα στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους κέρδισαν πέναλτι, φάση στην οποία έμεινε με 10 παίκτες και η Μπολόνια λόγω αποβολής του Σοριάνο, με τον Μπονατσόλι με ευστοχία από τα έντεκα βήματα να ανοίγει το σκορ για τους νεοφώτιστους. Η ομάδα του Σίνισα Μιχαϊλοβιτς είχε άμεση αντίδραση και ο Ντε Σιλβέστρι στο 59’ έφερε το ματς στα ίσα με κεφαλιά. Ο Κουλιμπαλί στο 70’ έκανε το 2-1, δίνοντας εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του. Ο Αρναούτοβιτς πέντε λεπτά αργότερα έγραψε το 2-2, με τον Ντε Σιλβέστρι να ξαναχτυπά στο 77’ και να διαμορφώνει το τελικό 3-2!