Νάπολι-Γιουβέντους 1-2: Ακάθεκτη για τον τίτλο η «Κυρία» (vid)

Η Γιούβε πέρασε νικηφόρα από το «Σαν Πάολο»

Ήταν 3 Μαρτίου του 2018 όταν η Νάπολι έχανε με 4-2 στην έδρα της από τη Ρόμα και από τότε μέχρι και σήμερα δεν είχε υποστεί άλλη ήττα. Ωστόσο, η Γιουβέντους πέρασε με 2-1 από το «Σαν Πάολο», ξέφυγε με 16 βαθμούς και πάει για να σπάσει όλα τα ρεκόρ, καθώς μετρά ήδη 72 βαθμούς και δεν έχει ήττα. Από μία κόκκινη η κάθε ομάδα, χαμένο πέναλτι ο Ινσίνιε.

Στο 11ο λεπτό ο Μπονούτσι έδιωξε πάνω στον Ζιελίνσκι, που από το πέναλτι έκανε το πλασέ κι έστειλε την μπάλα μόλις έξω, ενώ στο 25’ ο Μαλκουί έκανε τραγικό λάθος, ο Ρονάλντο έκλεψε και ο Μερέτ τον ανέτρεψε με τον ρέφερι να τον αποβάλει και να δίνει το φάουλ λίγο έξω από την περιοχή. Ο Πιάνιτς εκτέλεσε υπέροχα το φάουλ κι έκανε το 0-1 για τη «Μεγάλη Κυρία».

Με τη σέντρα, η Νάπολι άγγιξε την ισοφάριση καθώς ο Ζιελίνσκι κινήθηκε στη πλάτη της άμυνας της Γιουβέντους, έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα βρήκε στο δοκάρι του Σέζνι. Στο 35’ ο Πολωνός ξέφυγε και πάλι από τον Κιελίνι αλλά αυτή τη φορά αστόχησε, ενώ στο 38’ ο Οσπίνα είπε όχι σε σουτ του Πιάνιτς. Και στο επόμενο λεπτό, ο Μπερναρντέσκι σέντραρε από δεξιά και ο Τσαν με κεφαλιά έγραψε το 0-2 σαν σε προπόνηση.

Η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε νωρίς στο β’ μέρος, καθώς στο 47’ αποβλήθηκε ο Πιάνιτς με 2η κίτρινη κάρτα. Κι έτσι στο 61’, ο Μέρτενς σέντραρε από αριστερά και ο Καγιεχόν με προβολή από κοντά μείωσε σε 1-2. Στο 70’ ο Ζιελίνσκι έκανε το σουτ από αριστερά με τον Σέζνι να διώχνει και στο 83’ ο ρέφερι έδωσε πέναλτι στη Νάπολι για χέρι του Σάντρο. Ωστόσο ο Ινσίνιε σημάδεψε δοκάρι από την άσπρη βούλα και σπατάλησε την ευκαιρία να ισοφαρίσει.

ΝΑΠΟΛΙ: Μερέτ, Μαλκουί (46’ Μέρτενς), Κουλιμπαλί, Μακσίμοβιτς, Χισάι, Άλαν, Ζιελίνσκι, Ρουίθ, Καγιεχόν (79’ Ουνάς), Ινσίνιε, Μίλικ (27’ Οσπίνα)

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέζνι, Μπονούτσι, Κιελίνι, Κανσέλο (61’ Ντε Σίλιο), Σάντρο, Τσαν, Πιάνιτς, Ματουϊντί, Μπερναρντέσκι (86’ Ντιμπάλα), Ρονάλντο, Μάντζουκιτς (74’ Μπεντανκούρ)