«Μπιανκονέρo» με ανατροπή το ντέρμπι του Τορίνο (vid)

Μεγάλη νίκη για την ομάδα του Πίρλο

Αφεντικό στο Τορίνο η Γιουβέντους, με την ομάδα του Αντρέα Πίρλο να παίρνει τη νίκη με 2-1 στο «Allianz Stadium» απέναντι στην Τορίνο, ανατρέποντας το είς βάρος της 0-1 που είχε η «γκρανάτα» στο ημίχρονο.

Ντέρμπι με τα όλα του στον Ιταλικό βορά με κακό ποδόσφαιρο, παραδόξως πολλές ευκαιρίες, αρκετό ''ξύλο'' και τελικά ανατροπή. «Μπιανκονέρι» και «γκρανάτα» μοιράστηκαν από ένα καλό ημίχρονο με την ομάδα του Μάρκο Τζιαμπάολο να έχει το πάνω χέρι στο πρώτο μέρος και αυτή του Αντρέα Πίρλο να ανατραπεί τα πάντα στο δεύτερο. Η Τορίνο μπήκε πολυ καλύτερα στην αναμέτρηση, εκμεταλλεύτηκε την ''ανύπαρκτη'' για 45 λεπτά άμυνα των «μπιανκονέρι» και πήρε προβάδισμα από νωρίς έχοντας τις ευκαιρίες και για περισσότερα γκολ. Στο δεύτερο μέρος ανατράπηκαν τα πάντα, με την «γκρανάτα» να μην εμφανίζεται ποτέ στον αγωνιστικό χώρο και τη Γιουβέντους με ανορθόδοξο αλλά αποτελεσματικό τελικά ποδόσφαιρο, να βρίσκει την ανατροπή.

Η Τορίνο άνοιξε το σκορ με την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 9' με τον Ανσάλντι να εκτελεί ένα κόρνερ, τον Μεϊτέ να κάνει ένα τακουνάκι και μετά από κόντρες την μπάλα να στρώνεται στον Ενκουλού που από κοντά έκανε το 0-1, ενώ στο 14' ο Μπελότι πέρασε απίθανη κάθετη για τον Μπελότι που σε τετ-α-τετ με τον Σέζνι, νικήθηκε από τον κίπερ των «μπιανκονέρι». Στο 31' η Γιουβέντους απείλησε με τον Κριστιάνο να γυρίζει για τον Χουαρδάδο αλλά ο Ανσάλντι πρόλαβε κι έκοψε τελευταία στιγμή, ενώ ένα λεπτό αργότερα απείλησε και η «γκρανάτα» με σουτ του Λιανκό που πέρασε λίγο έξω. Στο 41' οι «μπιανκονέρι» είχαν καλή στιγμή με κεφαλιά του Μπονούτσι, μετά από φάουλ του Μπετενκούρ, που πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 43' σουτ του Ντιμπάλα που απέκρουσε εύκολα ο Σιρίγκου. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η Τορίνο είχε καλή στιγμή με τον Ανσάλντι να γυρίζει για τον Μπελότι που έστειλε την μπάλα λίγο έξω.

Στο 57' και την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους η Γιουβέντους σκόραρε με τον Χουαρδάδο αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ στον Μπονούτσι που επιρέαζε τη φάση, ενώ στο 77' σουτ του Κιέζα που απέκρουσε ο Σιρίγκου. Ενα λεπτό αργότερα οι «μπιανκονέρι» έφεραν το ματς στα ίσα με τον Χουαρδάδο να βγάζει σέντρα και τον ΜακΚένι με κεφαλιά να κάνει το 1-1. Στο 89' νέα καλή στιγμή για τη Γιουβέντους με τον Ράμσεϊ να βγάζει σέντρα για τον Ντιμπάλα που σούταρε στην κίνηση αλλά ο Λιανκό έκοψε σχεδόν πάνω στη γραμμή. Ένα λεπτό αργότερα οι «μπιανκονέρι» πέτυχαν την ολική ανατροπή με τον Χουαρδάδο να βγάζει σέντρα και τον Μπονούτσι με κοντινή κεφαλιά να κάνει το 2-1.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέζνι, Ντε Λιχτ, Μπονούτσι, Ντανίλο (71' Άλεξ Σάντρο), Χουαρδάδο, Μπετανκούρ, Ραμπιό (71' ΜακΚένι), Κιέζα, Κουλουσέφσκι (57' Ράμσεϊ), Ντιμπάλα (90+2' Μπερναντέτσκι), Ρονάλντο

ΤΟΡΙΝΟ: Σιρίγκου, Λιανκό, Ενκουλού, Ρικάρντο Ροντρίγκες, Σίνγκο, Μέιτε, Ρινκόν, Λινέτι (90+1' Σέρτζε), Ανσάλντι, Τζάτζα (79' Λούκιτς), Μπελότι

Πηγή: aek365.org