Καλπασμός τίτλου στο Μιλάνο για τη Γιούβε (vids)

Η Γιουβέντους πέρασε με 2-0 από την έδρα της Μίλαν και φουλάρει για το Σκουντέτο. Μοιραίος για τους «ροσονέρι» ο Ιγκουαΐν

Η Γιουβέντους πήρε το μεγάλο ντέρμπι κόντρα στη Μίλαν με 2-0 και καλπάζει για τον τίτλο.

Η Γιουβέντους μπήκε δυνατά στο ματς και μόλις στο 8ο λεπτό ο Σάντρο έβγαλε τη σέντρα από αριστερά και ο Μάντζουκιτς με κεφαλιά στο 2ο δοκάρι άνοιξε το σκορ.

Στο 39’ ο Ιγκουαΐν τσίμπησε την μπάλα στην περιοχή, ο Μπενατιά έκοψε καθαρά με το χέρι και ο ρέφερι είδε και το VAR και καταλόγισε την εσχάτη των ποινών. Ο Ιγκουαΐν εκτέλεσε το πέναλτι, αλλά ο Σέζνι απέκρουσε και στη συνέχεια η μπάλα βρήκε και στο δοκάρι.

Στο 57ο λεπτό η Γιουβέντους άγγιξε το 2ο γκολ καθώς το φάουλ του Ντιμπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Ντοναρούμα, ενώ στο 81’ ο Ντοναρούμα απέκρουσε ασταθώς το σουτ του Κανσέλο από δεξιά και εν συνεχεία ο Ρονάλντο με σουτ στην κίνηση από το πέναλτι έγραψε το 0-2. Μάλιστα στο 83’ αποβλήθηκε ο Γκονσάλο Ιγκουαΐν με δύο κίτρινες σε ένα λεπτό (η 2η για διαμαρτυρία).

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Σαπάτα, Ρομανιόλι, Αμπάτε (74’ Μπορίνι), Ροντρίγκες, Μπακαγιόκο, Τσαλχάνογλου (74’ Λαξάλτ), Καστιγιέχο (62’ Κουτρόνε), Κεσί, Ιγκουαΐν, Σούσο.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέζνι, Μπενατιά, Κιελίνι, Κανσέλο, Σάντρο, Μπεντανκούρ, Ματουϊντί, Πιάνιτς (74 Κεντίρα), Ρονάλντο, Μάντζουκιτς, Ντιμπάλα (79’ Ντάγκλας Κόστα).

Γήπεδο: Σαν Σίρο