Ήττα με το μυαλό στη Λιόν για Γιούβε (vid)

Στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ η Ρόμα

Η Γιουβέντους ηττήθηκε για πρώτη φορά από την Κάλιαρι (2-0) μετά από 11 χρόνια. Οριστικά στην 5η θέση και στους ομίλους του Europa League η Ρόμα, που νίκησε 3-2 εκτός έδρας την Τορίνο.

Την πρώτη ήττα από την Κάλιαρι μετά από 11 χρόνια και συγκεκριμένα από τον Νοέμβριο του 2009 υπέστη η πρωταθλήτρια Γιουβέντους, η οποία μάλλον είχε στο μυαλό της τη ρεβάνς με τη Λιόν (7/8) για τους "16" του Champions League. Η «βέκια σινιόρα» ηττήθηκε 2-0 στη Σαρδηνία από τους «ροσομπλού», που κέρδισαν την αντίπαλό τους μετά από επτά σερί ήττες και συνολικά 19 παιχνίδια! Μάλιστα, ήταν η πρώτη φορά μετά από 10,5 μήνες που δεν σκόραρε, μετά το 0-0 με τη Φιορεντίνα στις 14 Σεπτεμβρίου 2019.

Με το… καλημέρα του αγώνα, η Κάλιαρι άνοιξε το σκορ στο 8’ με κοντινή προβολή του Γκαλιάνο. Η «βέκια σινιόρα» ανέλαβε τα ηνία και πίεσε για την ισοφάριση, χάνοντας ευκαιρίες με τους Μπονούτσι, Ιγκουαΐν και Κουαδράδο, αλλά ο Κράνγκο κράτησε το μηδέν. Αντ’ αυτού, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-0 με δυνατό σουτ του Σιμεόνε έξω από την περιοχή.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Η Γιουβέντους είχε την κατοχή και πίεζε συνεχώς για να μειώσει, χάνοντας πολλές ευκαιρίες, αλλά πάντα έβρισκε έναν… τοίχο, που άκουγε στο όνομα Κράνγκο. Όπως και στο πρώτο ημίχρονο, ο τερματοφύλακας της Κάλιαρι ήταν πανταχού παρών και κράτησε το μηδέν. Οι γηπεδούχοι ήταν τυχεροί κάποιες φορές, αλλά αυτό ουδόλως μειώνει τη σπουδαία νίκη τους.

Οριστικά στους ομίλους του Europa League η Ρόμα

Την πέμπτη θέση, που δίνει το απευθείας εισιτήριο για τους ομίλους του Europa League, εξασφάλισε και μαθηματικά η Ρόμα. Οι Ρωμαίοι, πέρασαν από το Τορίνο, επικρατώντας 3-2 της ομώνυμης ομάδας και με την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους και έκτη στα τελευταία επτά παιχνίδια, έφτασαν στους 67 βαθμούς, διατηρώντας το +4 από τη Μίλαν, μια στροφή πριν το φινάλε.

Η «γκρανάτα» αιφνιδίασε την αντίπαλό της, καθώς προηγήθηκε στο 14’ με τον Μπερενγκέρ, μετά από υποδειγματική αντεπίθεση. Η χαρά της κράτησε ελάχιστα, αφού δύο λεπτά αργότερα, οι «τζιαλορόσι» ισοφάρισαν με τον Ν’Τζέκο, σε μια φάση που ξεκίνησε και τελείωσε στον Βόσνιο, ο οποίος έφτασε τα 106 γκολ με τη φανέλα της Ρόμα και έγινε ο τέταρτος σκόρερ στην ιστορία της ομάδας. Στο 24’ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην πλήρη ανατροπή με καρφωτή κεφαλιά του Σμόλινγκ, που έκανε το 2-1.

Στην επανάληψη, ο Ντιαβαρά με πέναλτι στο 61’ έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στη Ρόμα, αλλά η Τορίνο δεν είχε σκοπό να καταθέσει τα όπλα. Πέντε λεπτά αργότερα μείωσε με τον Βίλφριντ σε 3-2, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Μέχρι το τέλος και παρά τις προσπάθειες των παικτών των δύο ομάδων, δεν άλλαξε κάτι και το 3-2 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Καρέ η Φιορεντίνα

Στο τελευταίο και ένα από τα πλέον αδιάφορα παιχνίδια της αγωνιστικής, η Φιορεντίνα αποχαιρέτησε με νίκη το «Αρτέμιο Φράνκι». Οι «βιόλα» επικράτησαν 3-0 της Μπολόνια, «καθαρίζοντας» το ματς μέσα σε έξι λεπτά. Μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, ο Κιέζα με δύο τέρματα (48’ και 54’) έκανε το 2-0 για να έρθει στο 74’ ο Μιλένκοβιτς να πετύχει το τρίτο τέρμα της ομάδας του. Λίγο πριν το τέλος, ο Κιέζα έφτασε στο χατ-τρικ, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.