Ήττα και...αναβολή στέψης (vid)

Με μια μεγάλη ανατροπή, η Ουντινέζε «γονάτισε» τη Γιουβέντους

Την... πάτησε η Γιουβέντους και θα περιμένει για λίγες ημέρες! Παρότι ο Ματάις Ντε Λιχτ σκόραρε το 4ο γκολ του στο πρωτάθλημα και άνοιξε στη Γιουβέντους τον δρόμο προς την εξασφάλιση του τίτλου, ωστόσο η Ουντινέζε είχε άλλη άποψη!

Με τον Νεστορόφσκι να ισοφαρίζει με κεφαλιά-ψαράκι και τον Φοφανά να υπογράφει την ανατροπή στις καθυστερήσεις, οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 2-1, έκαναν σπουδαίο βήμα παραμονής και δεν άφησε την Γιουβέντους να πανηγυρίσει την μαθηματική κατάκτηση του Σκουντέτο.

Στα του ματς, η Γιουβέντους είχε τον έλεγχο και πίεζε. Έφτιαχνε φάσεις, απειλούσε κυρίως με εμπνεύσεις των Ντιμπάλα και Κριστιάνο, αλλά δεν μπορούσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Ότι δεν κατάφεραν να κάνουν οι συμπαίκτες του το έκανε ο Ντε Λιχτ λίγο πριν το φινάλε, με τον Ολλανδό στόπερ να παίρνει ένα κοντρόλ και με... ξερό σουτ να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του στο 42ο λεπτό και να γίνεται ο νεότερος αμυντικός στην ιστορία της Serie A που σκοράρει τεσσερα τέρματα σε μια σεζόν.

Το νερό φαινόταν πως είχε μπει στ'αυλάκι για την Γιουβέντους. Ωστόσο, υπολόγιζε χωρίς τους... γηπεδούχους! Με εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο μέρος, στο οποίο η Μεγάλη Κυρία οπισθοχώρησε για να διαφυλάξει το υπέρ της αποτέλεσμα, η Ουντινέζε έκανε την ανατροπή και αγκάλιασε την παραμονή στην κατηγορία, καθυστερώντας παράλληλα την φιέστα της Γιουβέντους.

Αρχικά, στο 52ο λεπτό ο Νεστορόφσκι με κεφαλιά-ψαράκι ισοφάρισε το σκορ σε 1-1. Όσο περνούσε η ώρα, πάντως, αντί η Γιουβέντους να φτιάξει φάσεις και να σκοράρει ένα δεύτερο τέρμα για να καθαρίσει το ματς και τον τίτλο, έδινε δικαιώματα. Είτε με την φλυαρία της στο δεύτερο μισό του γηπέδου, είτε με τις κακές αντιδράσεις των αμυντικών της. Και το πλήρωσε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Φοφανά έφυγε στην κόντρα-επίθεση, ξεπέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με άψογο τελείωμα νίκησε τον Σέζνι για το τελικό 2-1 που σπρώχνει την Ουντινέζε προς την παραμονή.