Γιουβέντους: Το 35ο στη βιτρίνα(vid)

Οκτώ σερί πρωταθλήματα για την ομάδα του Αλέγκρι

Επέστρεψε στις νίκες η Γιουβέντους μετά το «χαστούκι» από τον Άγιαξ. Οι μπιανκονέρι κατάφεραν να γυρίσουν το ματς με την Φιορεντίνα (2-1) και κατέκτησαν και πάλι τον τίτλο για 8η σερί χρονιά!

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους παίκτες του Μοντέλα. Μόλις στο 6ο λεπτό οι βιόλα άνοιξαν το σκορ με τον Μιλένκοβιτς και γενικά είχαν πολύ καλή εικόνα στο πρώτο διάστημα του παιχνιδιού. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να απαντήσουν σε κρίσιμο σημείο, αφού ο Άλεξ Σάντρο στο 37’ έκανε το 1-1 και οι δύο ομάδες μπήκαν ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Το παιχνίδι για την Φιορεντίνα «στράβωσε» για τα καλά στο δεύτερο ημίχρονο όταν ο Πετσέλα έστειλε άθελά του την μπάλα στην εστία Λαφόντ. Η Γιουβέντους στο φινάλε έδωσε δικαιώματα όμως οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Σέζνι, ο οποίος κράτησε τη νίκη μέχρι το φινάλε.