Γιουβέντους-Ρόμα 1-0: Βρείτε της αντίπαλο! (vid)

Η «Κυρία» πέτυχε την 16η της νίκη στο πρωτάθλημα και διατήρησε σε απόσταση… ασφαλείας τους διώκτες της

Ακόμη ένα εμπόδιο προς την κατάκτηση και του φετινού τίτλου προσπέρασε δίχως μεγάλο άγχος η Γιουβέντους.

Η «Γηραιά Κυρία» επικράτησε 1-0 (πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ) της Ρόμα στο Τορίνο με γκολ του Μάντζουκιτς, έφτασε τις 16 νίκες και συνεχίζει να μετράει μόλις μια βαθμολογική απώλεια. Αυτή με την Τζένοα στις 20 Οκτωβρίου. Η ομάδα του Αλέγκρι έφτασε τους 49 βαθμούς και κράτησε στο -8 τη Νάπολι και πήγε στο +16 από την Ίντερ, που νωρίτερα… σκόνταψε κόντρα στην τελευταία της βαθμολογίας, Κιέβο.

Στο 35’ ο Κροάτης φορ εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα που έκανε ο Ντε Σίλιο από τα δεξιά και με… σεντεφορίσια κίνηση πρόλαβε την αντίπαλη άμυνα για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι για να πετύχει το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης. Στις καθυστερήσεις, ο Ντάγκλας Κόστα πανηγύρισε για το 2-0 στις καθυστερήσεις, έπειτα από γύρισμα του Ρονάλντο από τα δεξιά για την καρδιά της αντίπαλης περιοχής, αλλά ύστερα από χρήση VAR δεν μέτρησε το τέρμα. Ο διαιτητής της αναμέτρησης έκρινε ότι πρέπει να το ακυρώσει επειδή κάποια δευτερόλεπτα πριν είχε πατήσει ο Ματουϊντί τον Τζανιόλο.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέζνι, Μπονούτσι, Κιελίνι, Ντε Σίλιο, Σάντρο, Ματουϊντί, Πιάνιτς (71’ Τσαν), Μπεντανκούρ, Ντιμπάλα (80’ Κόστα), Ρονάλντο, Μάντζουκιτς

ΡΟΜΑ: Όλσεν, Φάτσιο, Κολάροβ, Μανωλάς, Σαντόν, Φλορέντζι (46’ Κλάιφερτ), Ν’Ζονζί (79’ Ντζέκο), Κριστάντε, Ουντέρ (71’ Περότι), Τζανιόλο, Σικ.