Γιουβέντους - Ατλέτικο Μ. 3-0: CR7: Μόνος μου και όλοι σας! (vid)

Ένας αφηνιασμένος Κριστιάνο Ρονάλντο έστειλε με το χατ-τρικ του την Γιουβέντους στους «8» του Champions League

Με τον Κριστιάνο Ρονάλντο σε...τρελή βραδιά να δίνει ηχηρές απαντήσεις στους επικριτές του με χατ-τρικ  η Γιουβέντους έκανε την μεγάλη ανατροπή και με σκορ 3-0 πήρε την πρόκριση στην προημιτελική φάση του Champions League. Απογοητευτική βραδιά για την Ατλέτικο, δεν εκμεταλλεύτηκε το σκορ του πρώτου αγώνα και αποχαιρετά την διοργάνωση.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Όπως αναμενόταν η γηπεδούχος Γιουβέντους θα είχε την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα από τα πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρησης. Μόλις στο 3ο λεπτό ο Ματουϊντί έκανε το σουτ εντός περιοχής αλλά έδιωξε ο Γκοδίν. Στο 5’ μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Κιελίνι σκόραρε για την Γιούβε, αλλά το γκολ του σωστά ακυρώθηκε μιας και ο Ρονάλντο είχε κάνει επιθετικό φάουλ στον Όμπλακ. Στο 13’ η Ατλέτικο έκανε το 1ο της σουτ, με τον Ρόντρι, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Ματουϊντί. Στα επόμενα λεπτά η Γιουβέντους απειλούσε, κυρίως με σέντρες αλλά οι αμυντικοί των φιλοξενουμένων ήταν καλά τοποθετημένοι και απομάκρυναν τον κίνδυνο. Στο 21’ ο Κόκε έκανε το μακρινό σουτ, η μπάλα όμως πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Στο 24’ ο Γκριεζμάν επιχείρησε πολύ ωραίο μακρινό σουτ, αλλά ο Σέζνι έδιωξε. Στο 27ο λεπτό ο Μπερναρντέσκι έβγαλε πολύ ωραία σέντρα την οποια αξιοποίησε με καρφωτή κεφαλιά ο Ρονάλντο και έκανε το 1-0 για την Γιουβέντους, δίνοντας το «σύνθημα» για την ανατροπή. Στο 31’ ο Μπερναρντέσκι εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, έστειλε όμως την μπάλα λίγο πιο πάνω από τα δοκάρια. Στο 34’ ο Μπερναρντέσκι απείλησε εκ νέου, αυτή τη φορά με ανάποδο ψαλίδι, η μπάλα όμως πέρασε ψηλά. Στο 43’ ο Μάντζουκιτς έβγαλε την σέντρα, ο Ρονάλντο πήδηξε πιο ψηλά από όλους, αλλά η κεφαλιά του πέρασε εκτός. Στο 45’ η ο Κόκε έβγαλε την σέντρα με τον Μοράτα να πιάνει την κεφαλιά, στέλνοντας την λίγο πιο πάνω από τα δοκάρια, στην τελευταία καλή στιγμή του 1ου μέρους.

Β’ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το 2ο μέρος ξεκίνησε με την Γιουβέντους να ψάχνει ένα δεύτερο γκολ το οποίο θα ισοφάριζε το σκορ του 1ου αγώνα. Στο 47’ ο Ρονάλντο έβγαλε την σέντρα από τα δεξιά και ο Αρίας έδιωξε προτού η μπάλα φτάσει στον Μάντζουκιτς στο δεύτερο δοκάρι. Στο 49’ ο Κανσέλο έβγαλε την σέντρα από τα δεξιά, ο Ρονάλντο έπιασε την κεφαλιά και παρόλο που ο Όμπλακ πραγματοποίησε φοβερή απόκρουση η μπάλα πέρασε την γραμμή και έγινε το 2-0 για τους Μπιανκονέρι. Στο 58’ ο Ρονάλντο εκτέλεσε απευθείας φάουλ από τα αριστερά, η μπάλα όμως βρήκε στο τείχος. Στο 61ο λεπτό ο Κορέα, λίγο αφότου πέρασε στη θέση του Λεμάρ έκανε το μακρινό σουτ, με την μπάλα να περνάει εκτός. Στα επόμενα λεπτά κυριάρχησε το παιχνίδι κέντρου με τις δύο ομάδες να είναι προσεχτικές και να μην ρισκάρουν σε μεγάλο βαθμό. Στο 82’ ο Κιελίνι έβγαλε εξαιρετική μπαλιά προς το μέρος του Κιν, ο οποίος βγήκε από πλάγια μόνος με τον Όμπλακ και για λίγο δεν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 86’ ο Μπερναρντέσκι έκανε την κούρσα, ανατράπηκε από τον Κορέα και ο Ρονάλντο με εύστοχο χτύπημα πέναλτι έκανε το 3-0, δίνοντας μια απίστευτη πρόκριση στην Γιουβέντους.

Διακριθέντες:

Γιουβέντους: Για βραδιές σαν κι αυτές αποκτήθηκε από τους Μπιανκονέρι και επιβεβαιώνει πως όσα χρόνια και να περάσουν θα δίνει τις λύσεις στις ομάδες του. Ήταν άλλο ένα χατ-τρικ για τον Πορτογάλο ενάντια στην Ατλέτικο. Πολύ καλό παιχνίδι από τους Σπινατζόλα-Μπερναρντέσκι, όπως επίσης και από την συνολική αμυντική λειτουργία της ομάδας, η οποία απειλήθηκε ελάχιστα.

Ατλέτικο Μαδρίτης: Δεν διακρίθηκε κάποιος, ήταν ένας οδυνηρός αποκλεισμός για την ομάδας της οποίας το γήπεδο θα φιλοξενήσει τον τελικό της διοργάνωσης.

Απογοήτευσαν:

Γιουβέντους: Δεν υστέρησε κάποιος με την απόδοση του, ήταν μια συνολική προσπάθεια από όλους που στο τέλος έφερε πανάξια την πρόκριση.

Ατλέτικο Μαδρίτης: Για να λέμε την αλήθεια το μαρκάρισμα του Κορέα το οποίο έφερε το πέναλτι της Γιουβέντους τον καθιστά μοιραίο της βραδιάς. Παράλληλα, ήταν ένα πολύ μέτριο παιχνίδι για τους Λεμάρ-Γκριεζμάν, ήταν ελάχιστες οι φορές που απείλησαν τους Μπιανκονέρι.

Κοουτσάρισμα:

Γιουβέντους (Αλέγκρι): Μεγάλη πρόκριση για την ομάδα του, την οποία πιστώνεται σε μεγάλο βαθμό, τόσο για το «ρίσκο» του να βάλει τον Σπινατζόλα, όσο και του να επιβάλει πίεση από το 1ο λεπτό. Πλέον βλέπει την συνέχεια και την επόμενη φάση.

Ατλέτικο Μαδρίτης (Σιμεόνε): Στο μυαλό του σίγουρα θα περνούν πολλές σκέψεις μετά από τέτοιο αποκλεισμό, φέρει και ο ίδιος ευθύνη που δεν εκμεταλλεύτηκε το σκορ του 1ου αγώνα. Περίμενε σε όλο το παιχνίδι την Γιουβέντους και εν τέλει...τιμωρήθηκε.

Διαιτησία (Βjorn Κuipers): Ορθός στις αποφάσεις του ο Ολλανδός διαιτητής.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Γιουβέντους: Σέζνι, Κανσέλο, Μπονούτσι, Κιελίνι, Σπινατζόλα (Ντιμπάλα 67'), Τσαν, Πιάνιτς, Ματουϊντί, Μπερναρντέσκι, Μάντζουκιτς (79'), Ρονάλντο

Ατλέτικο Μαδρίτης: Όμπλακ, Χιμένεζ, Γκοδίν, Χουάνφραν, Αρίας (Βιτόλο 77'), Ροντρίγκο, Σαούλ, Λεμάρ (Κορέα 57'), Κόκε, Γκριεζμάν, Μοράτα

Σκόρερς: Ρονάλντο (3) /-

Κίτρινες Κάρτες:  Μπερναρντέσκι / Χουάνφραν, Χιμένεζ