Αταλάντα-Γιουβέντους 2-2: Έσωσε την παρτίδα ο Κριστιάνο (vid)

Γκέλα για την «Κυρία» που τέλειωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες

Γκέλα για τη Γιουβέντους, που κόλλησε στο 2-2 στην έδρα της Αταλάντα, αλλά έτσι όπως πήγε το ματς θα μπορούσε εύκολα να είχε χάσει. Ο Γρηγόρης Κάστανος ήταν στον πάγκο όμως δεν χρησιμοποιήθηκε από τον Αλέγκρι.

Μόλις στο 2ο λεπτό ο Σάντρο έβγαλε από αριστερά τη σέντρα και ο Ντζιμσίτι προσπαθώντας να διώξει πέτυχε αυτογκόλ για το 0-1. Ωστόσο στο 24’ ο Γκόμες έβγαλε για τον Σαπάτα,, που σταμάτησε όμορφα, απέφυγε τον Μπονούτσι και με διαγώνιο σουτ έκανε το 1-1.

Μάλιστα στο 53’ η Γιουβέντους έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μπεντανκούρ με 2 κίτρινη κάρτα και στο 56’ ο Σέζνι έσωσε σε κόρνερ μετά από τετ α τετ με τον Σαπάτα. Από το κόρνερ όμως, ο Κολομβιανός φορ με κεφαλιά έκανε το 2-1. Ωστόσο στο 78 μετά από κόρνερ ο Κιελίνι πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Ρονάλντο με νέα κοντινή κεφαλιά έγραψε το 2-2. Στο 90+1’ ακυρώθηκε γκολ του Μπονούτσι για οφσάιντ.

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Μπερίσα, Μαζιέλο (86’ Μπάροου), Καστάιν, Μαντσίνι, Ντζιμσίτι, Χάτεμπουρ, Γκόμες, Ίλισιτς (77’ Πεσίνα), Φρόιλερ, Πάσαλιτς (67’ Γκόζενς), Σαπάτα

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέζνι, Κεντίρα (65’ Ρονάλντο), Κιελίνι, Σάντρο, Ντε Σίλιο, Μπονούτσι, Κόστα (57’ Πιάνιτς), Τσαν, Μπεντανκούρ, Ντιμπάλα, Μάντζουκιτς

ΜΠΟΛΟΝΙΑ-ΛΑΤΖΙΟ: 0-2

Η Λάτσιο πήρε μεγάλο διπλό με 2-0 στην έδρα της Μπολόνια και βρίσκεται σταθερά στην τετράδα.

Στο 8ο λεπτό το μακρινό σουτ του Ματιέλο έξυσε το δοκάρι της Λάτσιο, ενώ στο 13’ ο Σκορούπσκι είπε όχι σε σουτ του Αλμπέρτο από το πέναλτι και δύο λεπτά μετά ο Στρακόσια έπεσε κι έδιωξε το σουτ του Σανταντέρ. Στο 23ο λεπτό ο Στρακόσια είπε όχι σε σουτ του Πόλι και στο 30’ ο Αλμπέρτο με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τη Λάτσιο. στο 40’ η Λάτσιο έχασε κι άλλη ευκαιρία με τον Καϊσέδο ενώ στο 41’ ο Σκορούπσκι είπε όχι σε σουτ του Κορέα.

Στο 57’ ο Φελίπε πρόλαβε σωτήρια τον Οκουόνκουο και στο 65’ το σουτ του Ιμόμπιλε κόντραρε κι έφυγε λίγο έξω. Και στο 89’ ο Αλμπέρτο έκανε τη σέντρα και ο Λούλιτς από κοντά έγραψε το 0-2.

ΜΠΟΛΟΝΙΑ: Σκορούπσκι, Ελάντερ, Ντανίλο, Ματιέλο (61’ Ορζολίνι), Καλαμπρέζι, Πόλι (84’ Ντέστρο), Κρέιτσι, Νάγκι, Σβάνμπεργκ, Σανταντέρ, Οκουόνκουο (65’ Παλάσιο)

ΛΑΤΣΙΟ: Στρακόσια, Ράντου, Ατσέρμπι, Μάρουσιτς, Φελίπε, Λέιβα, Λούλιτς, Αλμπέρτο, Κορέα (67’ Παρόλο), Σάβιτς (74’ Λουκάκου), Καϊσέδο (61’ Ιμόμπιλε)

ΚΑΛΙΑΡΙ-ΤΖΕΝΟΑ: 1-0

Τρίποντο παραμονής για την Κάλιαρι που κέρδισε με 1π-0 την Τζένοα και την προσπέρασε.

Στο 5ο μόλις λεπτό ο Ρολόν αστόχησε από κοντά, ενώ στο 13’ ο Κράνιο είπε όχι σε προσπάθεια του Πιόντεκ και στο 31’ ο Μπαρέλα έκανε το σουτ αλλά ο Ρομέρο με το κεφάλι έσωσε. Και τελικά στο 45+3’ ο Σρνα σέντραρε από δεξιά και ο Φαρίας από το ύψος του πέναλτι έκανε το 1-0.

Στην επανάληψη η Τζένοα πίεσε, έχασε ευκαιρίες αλλά η Κάλιαρι έμεινε όρθια και πήρε τη νίκη.

ΚΑΛΙΑΡΙ: Κράνιο, Σρνα, Τσεπιτέλι, Πιζακάνε, Παντοΐν, Τσιγκαρίνι (87’ Μπράνταριτς), Φαραγκό, Μπαρέλα, Πέδρο (16’ Ιονίτσα), Παβολέτι, Φαρίας (74’ Σάου)

ΤΖΕΝΟΑ: Ράντουμ Κρισίτο, Περέιρα, Μπιράσκι Ρομέρο (66’ Φαβίλι), Λάζοβιτς, Σάντρο (46’ Κουαμέ), Χίλιεμαρκ (77’ Βελόσο), Μπέσα, Ρολόν, Πιόντεκ

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ-ΠΑΡΜΑ: 0-1

Μεγάλο διπλό με 1-0 για την Πάρμα στην έδρα της Φιορεντίνα και πλέον οι «παρμένζι» φουλάρουν για Ευρώπη.

Στο 4ο λεπτό ο Ζέπε είπε όχι σε σουτ του Μπενάσι και στην επαναφορά ο Κιέζα δεν πρόλαβε να βάλει την προβολή, ενώ στο 17’ ο Ζέπε και πάλι σταμάτησε το σουτ του Κιέζα. Στο 21’ ο κίπερ της Πάρμα μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια την κεφαλιά του Μιλένκοβιτς, ενώ στο 25’ ο Σιμεόνε έχασε απίθανη διπλή ευκαιρία. Και τελικά στο 45+1’ ο Ούγκο έκανε λάθος και ο Ινγκλέζε με διαγώνιο σουτ άνοιξε το σκορ για την Πάρμα.

Στο 52’ ο Κιέζα έχασε ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία για τους «βιόλα», ενώ στο 64’ το σουτ του Βερετού πέρασε λίγο έξω και στο επόμενο λεπτό αποβλήθηκε ο Ούγκο της Φιορεντίνα. Στο 78’ ο Μπιράγκι έκανε όμορφη ενέργεια και πλασέ αλά ο Ζέπε τον νίκησε, ενώ στο 85 ο Μπιράγκι αστόχησε από καλό σημείο.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Λαφόντ, Ούγκο, Μπιράγκι Πετσέλα, Μιλένκοβιτς (40’ Λαουρινί), Σιμεόνε, Μπενάσι (54’ Ζέρσον), Φερνάντες (69’ Τσεκερίνι), Βερετού, Πιάτσα, Κιέζα.

ΠΑΡΜΑ: Ζέπε, Γκατσόλα, Ριγκόνι, Μπαστόνι, Ιακοπίνι, Μπιαμπιανί, Σιλιγκάρντι (87’ Ζερβίνιο), Στούλατς (46’ Σκοτσαρέλα), Ριγκόνι (75’ Μπαρίλα), Ινγκλέζε, Ντεϊόλα.

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ-ΚΙΕΒΟ: 2-0

Η Σαμπντόρια κέρδισε εύκολα την Κιέβο με 2-0 και βλέπει ακόμη και σεντόνι!

Πολύ κακό παιχνίδι στο πρώτο μέρος, που δεν είχε ούτε μία μεγάλη φάη μπροστά από τις δύο εστίες.

Η Σαμπντόρια μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 47’ ο Ραμίρες εκτέλεσε ένα φάουλ και ο Κουαλιαρέλα με τακουνάκι έκανε το 1-0. Και στο 59’ ο Μούρου σέντραρε συρτά και ο Ραμίρες με πλασέ έκανε το 2-0. Στο 83’ το σουτ του Κουαλιαρέλα σταμάτησε στο δοκάρι του Σορεντίνο και

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ: Οντέρο, Σάλα, Μούρου, Λινέτι, Άντερσεν, Άντερσεν, Έκνταλ, Πράε (87’ Γιάνκτο), Σαπονάρα (46’ Ραμίρες), Καπράρι (75’ Ντεφρέλ), Κουαλιαρέλα

ΚΙΕΒΟ: Σορεντίνο, Μπάνι, Σέζαρ, Μπάρμπα, Ραντοβάνοβιτς, Κιγινέ (71’ Τζιακερίνι), Όμπι (15’ Χετεμάι), Γιαροζίνσκι (66’ Ντεπάολι), Λερίς, Στεπίνσκι, Μετζιορίνι

Πηγή: aek365.gr