Φρέναρε τη Λάτσιο η Ουντινέζε

Το θετικό σερί των τελευταίο αγωνιστικών της Λάτσιο σταμάτησε η Ουντινέζε

Μπλόκο στα όνειρα της Λάτσιο έβαλε η Ουντινέζε, περνώντας με 3-1 από το Ολίμπικο για την ένατη αγωνιστική της Serie A'.

Οι τελευταίες εμφανίσεις είχαν ανοίξει την όρεξη των «λατσιάλι» για τα... ψηλά της βαθμολογίας, όμως η ομάδα του Ούντινε έβαλε -τουλάχιστον προσωρινά- φρένο στα όνειρα, κρατώντας τους τρεις βαθμούς πίσω από την τετράδα.

Από τη μεριά τους, οι φιλοξενούμενοι πήραν βαθιά βαθμολογική ανάσα και απομακρύνθηκαν από την επικίνδυνη ζώνη (+5).

Το σκορ άνοιξε στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης ο Αρσλάν με δυνατό σουτ από τα όρια της περιοχής.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Πουσέτο νίκησε τον Στρακόσια και διπλασίασε τα τέρματα.
Στο 62' ο Ιμόμπιλε είχε την πρώτη καλή στιγμή για τη Λάτσιο με σουτ που μπλόκαρε ο Μουσό, με τον Φορεστιέρι στο 71' να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-0.

Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Ιμόμπιλε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 74', έπειτα από φάουλ του Μουσό στην περιοχή.