Φουλάρει για Ευρώπη η Πάρμα

Από το καλό στο καλύτερο οδεύει η Πάρμα, που κέρδισε με 2-0 την Ουντινέζε και φουλάρει για έξοδο στην Ευρώπη.

Στο 15ο λεπτό ο Λάρσεν βρήκε όμορφα τον Οκάκα αλλά η κεφαλιά του τελευταίου πέρασε λίγο έξω, αλλά στο 19’ μετά από σουτ του Κουλουσέβσκι, η μπάλα κόντραρε, στρώθηκε στον Γκαλιόλο που με σουτ έκανες το 1-0. Στο 32’ ο Μούσο είπε όχι σε σουτ του Κορνέλιους αλλά στο 34’ μετά από μακρινό σουτ του Κουλουσέβσκι ο κίπερ της Ουντινέζε έχασε την μπάλα κι έτσι ήρθε το 2-0. Στο 41’ το σουτ του Λαζάνια έξυσε το δοκάρι του Ζέπε, ενώ στο 51’ και στο 52’ ο Μούσο είπε όχι σε διαδοχικά πλασέ των Ερνάνι και Κουλουσέβσκι.

Στο 63’ ο Ζέπε είπε όχι σε σουτ του Μαντραγκόρα και στο 65’, έσωσε και μετά από φάουλ του Ντε Πολ που κόντραρε και στον Κουλουσέβσκι ενώ στο 72’ το σουτ του Μαντραγκόρα πέρασε ελάχιστα έξω. Στο 88ο λεπτό η Πάρμα απείλησε ξανά με κεφαλιά του Κορνέλιους.

ΠΑΡΜΑ: Ζέπε, Άλβες, Νταρμιάν, Ιακοπίνι, Γκαλιόλο (62’ Λαουρινί), Κούτσκα, Σκοτσαρέλα (87’ Γκράσι), Κούρτιτς (73’ Ντερμάκου), Ερνάνι, Κουλουσέβσκι, Κορνέλιους

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ: Μούσο, Λάρσεν, Νάουτινκ, Εκόνγκ (80’ Ντε Μαϊό), Μπακιάο (56’ Γιάγιαλο), Φοφανά (74’ Νεστορόβσκι), Ντε Πολ, Σέμα, Μαντραγκόρα, Οκάκα, Λαζάνια

ΕΛΑΣ ΒΕΡΟΝΑ-ΛΕΤΣΕ: 3-0

Γήπεδο: Μαρκ Αντόνιο Μπεντεγκόντι

Την πολύ καλή φετινή της πορεία συνέχισε η Βερόνα που κέρδισε τη Λέτσε με 3-0 και βλέπει Ευρώπη.

Στο 12ο λεπτό, ο Πεσίνα πάτησε όμορφα στον Βέρε που έκανε το σουτ κι αστόχησε για εκατοστά, ενώ στο 19’ μετά από κόρνερ του Βελόσο, ο Νταβίντοβιτς με κεφαλιά έκανε το 1-0. Μάλιστα στο 22’ ο Γκάμπριελ έσωσε μετά από σουτ του Αμραμπάτ, αλλά στο 34’ ο Λάζοβιτς σέντραρε από αριστερά και ο Πεσίνα με κεφαλιά στο 2ο δοκάρι έκανε το 2-0

Στο 45+3’ το σουτ του Μάιερ τράνταξε το δοκάρι τη Βερόνα ενώ στο 67’ αποβλήθηκε ο Ντελ Όρκο της Λέτσε και στο 87’ ο Πατσίνι διαμόρφωσε το 3-0 με πέναλτι.

ΒΕΡΟΝΑ: Σιλβέστρι, Ραχμάνι, Φαραόνι, Κούμπουλα, Νταβίντοβιτς. Βελόσο, Πεσίνα, Βέρε (46’ Μπορίνι), Λάζοβιτς, Αμραμπάτ (88’ Μπαντού), Ντι Καρμίνε (73’ Πατσίνι)

ΛΕΤΣΕ: Γκάμπριελ (28’ Βιγκορίτο), Ντονάτι, Ριζπόλι, Ροσετίνι, Λουτσιόνι (43’ Μάιερ), Ντελ Όρκο, Μανκόζου, Ταχτσίδης, Μπαμπακάρ (69’ Μετσιαρέλο), Ντεϊόλα, Λαπαντούλα.

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ-ΣΑΣΟΥΟΛΟ: 0-0

Γήπεδο: Λουίτζι Φεράρις

Ισόπαλες χωρίς σκορ αναδείχθηκαν Σαμπντόρια και Σασουόλο και με το βαθμό που πήραν ξέφυγαν λίγο από τις Λέτσε, Μπρέσια και ΣΠΑΛ.

Στο 22ο λεπτό η Σαμπντόρια έχασε απίθανη ευκαιρία με τους Ραμίρες, Γκαμπιαντίνι και Λινέτι να μην μπορούν να σκοράρουν μέσα από την περιοχή ενώ στο 25’ αποβλήθηκε ο Πελούζο της Σασουόλο.

Παρόλα αυτά στο 53’ οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι με τον Μποογκά ενώ στο 55’ ο Κονσίλι έσωσε εντυπωσιακά μετά από σουτ του Γκαμπιαντίνι και στο 59’ το γυριστό του Λινέτι πέρασε μόλις έξω. Στο 62’ ο Μπογκά άγγιξε ξανά το γκολ ενώ στο 65’ το σουτ του Καπούτο πέρασε λίγο έξω.

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ: Οντέρο, Μπερεζίνσκι (72’ Ρετζίνι), Κόλεϊ, Οτζέλο, Τονέλι (72’ Βιέρια), Έκνταλ, Θόρσμπι, Λινέτι, Ραμίρες (60’ Καπράρι), Κουαλιαρέλα, Γκαμπιαντίνι

ΣΑΣΟΥΟΛΟ: Κονσίλι, Κυριακόπουλος, Πελούζο, Τόλιαν, Ομπιάνγκ, Ρομάνια, Λοκατέλι, Μπογκά, Τραορέ (29’ Ροζέριο), Καπούτο, Μπεράρντι (90’ Ντζούρισιτς)

Σέριε Α: Τελευταία Ενημέρωση