Φουλ για Ευρώπη η Τορίνο (vids)

Nίκες για Σαμπντόρια και Φιορεντίνα

Η Τορίνο κέρδισε την Μπολόνια με 1-0 και πλησίασε στους δύο πόντους από την εξάδα.

Η Τορίνο πίεσε από τα πρώτα λεπτά και στο 11’ έφτασε στο γκολ. Ο Μπελότι έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Μπερενγκέρ με πλασέ από το πέναλτι έγραψε το 1-0. Στο 39’ η «γκρανάτα» άγγιξε το 2ο γκολ αλλά το σουτ του Βέρντι, τράνταξε το δοκάρι του Σκορούπσκι.

Στο 48ο λεπτό, το σουτ του Σοριάνο σταμάτησε στο πλαϊνό δίχτυ του Σιρίγκου, ενώ στο 53’ η Μπολόνια έφτασε ακόμη πιο κοντά στο γκολ καθώς είχε δοκάρι με τον Μπάνι μετά από κόρνερ του Σανσόνε. Στο 57’ ο Παλάσιο βρέθηκε μόνος με τον Σιρίγκου, αλλά σούταρε απελπιστικά άστοχα, ενώ στο 75’ το πλασέ του Μπελότι πέρασε λίγο έξω.

ΤΟΡΙΝΟ: Σιρίγκου, Ντε Σιλβέστρι, Ενκουλού, Ίτσο, Ντζιντζί, Άινα, Μεϊτέ, Λούκιτς, Βέρντι (61’ Λαξάλτ), Μπελότι, Μπερρενγκέρ (81’ Εντέρα)

ΜΠΟΛΟΝΙΑ: Σκορούπσκι, Εμπαγιέ, Ντανίλο, Τομιγιάσου, Μπάνι (72’ Σκοβ Όλσεν), Πόλι (80’ Ντομίνγκες), Σοριάνο, Σκούτεν, Παλάσιο, Σανσόνε, Ορζολίνι (77’ Σανταντέρ)

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ-ΜΠΡΕΣΙΑ: 5-1

Γήπεδο: Λουότζι Φεράρις

Άλμα παραμονής έκανε η Σαμπντόρια, που κέρδισε την Μπρέσια με 5-1 και την άφησε στην προτελευταία θέση. Στους πέντε βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού πλέον η Σαμπντόρια αλλά και με ματς παραπάνω από την Τζένοα που βρίσκεται στην 3η θέση από το τέλος.

Η Μπρέσια άνοιξε το σκορ μόλις στο 12ο λεπτό καθώς μετά από κόρνερ ο Τορεγκρόσα πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Κανσεγιόρ με δεύτερη κεφαλιά έκανε το 0-1. Στο 18’ το σουτ του Γιάνκτο έξυσε τα δοκάρια της Μπρέσια ενώ στο 20’ ο Λινέτι έκανε το γύρισμα για τον Κουαλιαρέλα ο οποίος μόνος από το πέναλτι, πλάσαρε πάνω στον Γιόρονεν. Τελικά στο 34’ μετά από σέντρα από αριστερά, η άμυνα της Μπρέσια δεν έδιωξε σωστά και ο Λινέτι κατέβασε στο πέναλτι και με σουτ έγραψε το 1-1. Και μάλιστα στο 45+3’ ο Λινέτι σέντραρε από δεξιά και ο Γιάνκτο με πλασέ στην κίνηση στο δεύτερο δοκάρι, έκανε το 2-1.

Στο 49’ η Σαμπντόρια άγγιξε το 3ο γκολ, αλλά η κεφαλιά του Κουαλιαρέλα έξυσε το δοκάρι της Μπρέσια και δύο λεπτά αργότερα, ο Οντέρο νίκησε τον Μπαλοτέλι σε μοναδικό τετ α τετ. Στο 57’ ακυρώθηκε γκολ του Μπαλοτέλι για οφσάιντ και δύο λεπτά μετά, η άμυνα της Μπρέσια έκανε λάθος, αλλά ο Γκαμπιαντίνι σούταρε άστοχα από το ύψος της περιοχής.

Στο 60’ το σουτ του Βιβιάνι πέρασε ελάχιστα έξω ενώ στο 62’ και στο 64’ ο Μπαλοτέλι έχασε δύο ακόμη ευκαιρίες.

Και τελικά στο 69ο λεπτό, η Σαμπντόρια κέρδισε πέναλτι και ο Κουαλιαρέλα έκανε το 3-1 από τα 11 μέτρα. Μάλιστα στο 72’ ο Κουαλιαρέλα έκανε το γύρισμα στην περιοχή αλλά η μπάλα βρήκε στο δοκάρι της Μπρέσια και στο 78’ ο Γιόρονεν έσωσε μετά από μακρινό σουτ του Καπράρι, η φάση συνεχίστηκε, με τον Γιάνκτο να σεντράρει από αριστερά και τον Καπράρι να κάνει το 4-1 με κεφαλιά. Στο 90+2' ο Κουαλιαρέλα έφυγε στην κόντρα και με πανέμορφη λόμπα έγραψε το 5-1.

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ: Οντέρο, Μπερεζίνσκι (86' Μουρίγιο), Ρετζίνι, Σαμπό, Μούρου, Θόρσμπι, Λινέτι, Γιάνκτο, Κουαλιαρέλα, Βιέιρα (82' Έκνταλ), Γκαμπιαντίνι (76’ Καπράρι)

ΜΠΡΕΣΙΑ: Γιόρονεν, Κανσεγιόρ, Ζαμπέλι, Μπιζόλι, Ματέιου (82' Μαρτέλα), Μανγκραβίτι, Σπάλεκ (69’ Ντόι), Ρόμουλο, Βιβιάνι, Μπαλοτέλι, Τορεγκρόσα

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ-ΣΠΑΛ: 1-0

Γήπεδο: Αρτέμιο Φράνκι

Βαθιά βαθμολογική ανάσα για τη Φιορεντίνα, που κέρδισε με 1-0 τη ΣΠΑΛ και ξέφυγε από τη ζώνη του υποβιβασμού. Στον πάτο η ΣΠΑΛ.

Στο 6ο μόλις λεπτό οι «βιόλα» βρήκαν δίχτυα με τον Μπόατενγκ αλλά το γκολ ακυρώθηκε και στο 16’ το σουτ του Πετάνια πέρασε ελάχιστα έξω. Στο 31ο λεπτό, ο Μπερίσα έσωσε μετά από σουτ του Καστροβίλι, ενώ στο 43’ ο Μουρτζία σέντραρε από αριστερά και ο Φελίπε πήρε την κεφαλιά εξ επαφής αλλά αστόχησε.

Στο 49ο λεπτό, ο Κιέζα σούταρε άστοχα από ιδανικό σημείο, μετά από γύρισμα του Βλάχοβιτς, ενώ στο 77’ ο Βαλότι έκανε μαγική ενέργεια αλλά το σουτ του πέρασε μόλις άουτ. Στο 81’ ο Μπερίσα έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Μπενάσι και από το κόρνερ, ο Πετσέγια με κεφαλιά έκανε το 1-0.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Ντραγκόβσκι, Νταλμπέρ, Πετσέγια, Κάσερες, Λιρόλα, Μιλένκοβιτς, Μπενάσι, Πουλγκάρ, Κατσροβίλι, Κιέζα (75’ Κουτρόνε), Μπόατενγκ (46’ Βλάχοβιτς)

ΣΠΑΛ: Μπερίσα, Βικάρι, Τσιόνεκ, Φελίπε, Ιγκόρ (86’ Γιάνκοβιτς), Μισιρόλι, Βαλότι, Μουρτζία, Πετάνια, Ντι Φραντσέσκο (64’ Φλοκάρι), Πετάνια, Στρεφέτσα

Σέριε Α: Τελευταία Ενημέρωση