Λυτρωτής Μπενάσι και «2 στα 2» η Φιορεντίνα!

Μπορεί να… ζορίστηκε αρκετά, αλλά με ένα καταπληκτικό τέρμα του Μπενάσι στο 73’, η Φιορεντίνα έκαμψε την αντίσταση της Ουντινέζε (1-0 εντός) για να πετύχει τη 2η νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τη Serie A η Φιορεντίνα, που πανηγύρισε το 2ο «τρίποντό» της σε ισάριθμες αγωνιστικές καθώς επικράτησε 1-0 εντός έδρας της σκληροτράχηλης Ουντινέζε.

Η ομάδα του Πιόλι ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και από τα πρώτα λεπτά όριζε το ρυθμό της αναμέτρησης. Εντούτοις, δεν μπορούσε να βρει τον τρόπο για να «συνδεθεί» με την αντίπαλη εστία.

Τη… λύση έδωσε στο 73’ ο Μπενάσι, ο οποίος έλαβε την εξαιρετική μπαλιά του Κιέζα και εκτέλεσε με δυνατό σουτ από πλάγια θέση τον Σκουφέτ. Αξίζει να σημειωθεί πως η φάση του «χρυσού» τέρματος των γηπεδούχων ξεκίνησε από εκτέλεση κόρνερ των αντιπάλων (!), με τους ποδοσφαιριστές του Πιόλι να βγαίνουν εξαιρετικά στην αντεπίθεση.

Στο 70’ ακυρώθηκε σωστά γκολ της Ουντινέζε ως επιθετικό φάουλ, ενώ στα υπόλοιπα λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με τους «βιόλα» να διατηρούν το 1-0 και να φτάσουν στη 2η συνεχόμενη νίκη.