Ήθελαν, αλλά δεν… μπορούσαν Φιορεντίνα και Αταλάντα!

Έμειναν στο 1-1 με το αποτέλεσμα να μην βολεύει καμία εκ των δύο

Έψαχναν την «αναρρίχηση», αλλά έμειναν εκεί που… ήταν Φιορεντίνα και Αταλάντα! Οι δύο ομάδες έψαχναν το τρίποντο, όμως ήρθαν ισόπαλες με σκορ 1-1. Ένα αποτέλεσμα που δεν βόλεψε ούτε τους «βιόλα» που έχασαν την ευκαιρία να πιάσουν τη Γιουβέντους στην 7η θέση, ούτε και τους «μπεργκαμάσκι» που δεν κατάφεραν να πιάσουν την 5η Ίντερ.

Η Φιορεντίνα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, έχοντας τον απόλυτο έλεγχο. Έκλεισε στο μισό γήπεδο την Αταλάντα, δημιουργώντας τελικές για να βρει το προβάδισμα αλλά Νίκο Γκονζάλες και Καμπράλ ήταν άστοχοι. Κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι βρίσκοντας δίχτυα στο 37ο λεπτό με υπέροχο σόλο και τσίμπημα του Μέλε που βρήκε και σε έναν αντίπαλο για το 1-0, που έμεινε ως το φινάλε του ημιχρόνου.

Παρόμοια εικόνα και στο δεύτερο μέρος, με το ματς να είναι πιο ανοιχτό και να έχει καλύτερο ρυθμό, με την Αταλάντα να είναι ιδιαίτερα απειλητική στην κόντρα αλλά να μην έχει τις κατάλληλες επιλογές στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου. Και μια απερισκεψία του Τολόι που βρήκε την μπάλα με το χέρι αντί για το κεφάλι, έδωσε την ευκαιρία στη Φιορεντίνα να ισοφαρίσει με τον Καμπράλ από την άσπρη βούλα σε 1-1 στο 55’.

Η Φιορεντίνα πήρε ψυχολογία από το γκολ αυτό, βγαίνοντας μπροστά για να ψάξει την ανατροπή. Ωστόσο, δεν υπήρξε το καθαρό μυαλό στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου από τους Σοτίλ και Καμπράλ, με το σκορ να μένει στο 1-1 ως το τέλος του αγώνα, με το αποτέλεσμα να χαλάει αμφότερες.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Τελευταία Ενημέρωση