Φιορεντίνα-Λάτσιο 1-1: «Χ»άμενες και οι δύο

Φιορεντίνα και Λάτσιο ήρθαν ισόπαλες 1-1 στην Φλωρεντία, με αποτέλεσμα να χάσουν και οι δύο πολύτιμο έδαφος στην προσπάθεια που κάνουν για την εξασφάλιση μίας θέσης στην Ευρώπη

Ένας βαθμός ήταν ο απολογισμός Φιορεντίνα και Λάτσιο στο σπουδαιότερο παιχνίδι της Κυριακής για την 27η αγωνιστική της ιταλικής Serie A. Οι «βιόλα», έμειναν για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική χωρίς νίκη και πλέον με 37 παραμένουν στην δέκατη θέση και μακριά από τις θέσεις που οδηγούν στο Γιουρόπα Λιγκ της νέας περιόδου. Σε ότι αφορά τους «λατσιάλι», έμειναν στην 8η θέση με 42 βαθμούς.

Το παιχνίδι άρχισε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τους φιλοξενούμενους, που είδαν την υπεροχή τους να καρποφορεί στο 23ο λεπτό, με πολύ όμροφο διαγώνιο σουτ του Ιμόμπιλε έξω από την περιχοή. Οι «βιόλα» δεν είχαν ρυθμό και μάλιστα έχασαν με τραυματισμό τον Κιέζο στο 36’. Στο παιχνίδι αγωνίστηκε ως αλλαγή ο Κέβιν Μιραλάς, ο οποίος πήρε τη θέση του Φερνάτνες με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Ο πρώην άσος του Ολυμπιακού, έβγαλε την συρτή σέντρα στο γκολ της ισοφάρισης με τον Μουριέλ στο 61’ και γενικότερα ήταν πολύ κινητικός, αλλάζοντας την ροή υπέρ των γηπεδούχων, που δίκαια διαμαρτύρονται για πέναλτι πάνω στον Σιμεόνε σε φάση που έγινε στο 72ο λεπτό. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το ματς δεν είχε κάποια ευκαιρία για τις δύο ομάδες, που αλληλοεξουδετερώθηκαν και έμειναν στην ισοπαλία.

Το πρόγραμμα της 27ης αγωνιστικής

Παρασκευή, 8/3

Γιουβέντους-Ουντινέζε 4-1 (11’, 39’ Κιν, 67’ πεν. Τσαν, 71’ Ματουιντί - 84’ Λασάνια)