Φιορεντίνα – Νάπολι 3-4: Νικητές οι «παρτενοπέι» και… το ποδόσφαιρο (vid)

Πανέμορφο, γεμάτο θέαμα ήταν το παιχνίδι στο «Αρτέμιο Φράνκι»

Σε ένα χορταστικό ματς, για τη πρεμιέρα του Ιταλικού πρωταθλήματος, η Ναπολι επικράτησε με 3-4 της Φιορεντίνα στο Αρτέμιο Φράνκι, ξεκινόντας έτσι με το δεξί της υποχρεώσεις της.

Οι «βιόλα» μπήκαν μπροστά στο 9’ με το πέναλτι του Πούλγκαρ, αλλά οι «παρτενοπέι» απάντησαν στο 38’ με τον Μέρτενς. Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ανατροπή με (ανύπαρκτο) πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Ινσίνιε.

Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 51’, με τον Μιλένκοβιτς να ισοφαρίζει σε 2-2 με κεφαλιά μέσα από την περιοχή. Με πανέμορφο σουτ του Καγιεχόν στο 56’, η ομάδα του Αντσελότι ανέκτησε το προβάδισμά της (2-3), ωστόσο η Φιορεντίνα ανταπέδωσε στο 65’ με τον Κέβιν Πρινς Μπόατενγκ.

Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Μοντέλα το χάρηκαν μόνο για δύο λεπτά, καθώς στο 67’ ο Ινσίνιε έγραψε το 3-4, μετά από ασίστ του Καγιεχόν.

Για τη Νάπολι έκανε επίσημο ντεμπούτο ο Κώστας Μανωλάς, που έπαιξε και στα 90 λεπτά, ενώ για τους γηπεδούχους αγωνίστηκε ως αλλαγή ο νεοαποκτηθείς Φρανκ Ριμπερί.