Ευκαιρία για να ξεφύγει η Ίντερ

Στο «Ένιο Ταρντίνι» η Πάρμα υποδέχεται την πρωτοπόρο Ίντερ

Στο «Ένιο Ταρντίνι» η Πάρμα υποδέχεται την πρωτοπόρο Ίντερ για την 25η αγωνιστική της Serie A'.

1738: Parma Calcio - Inter Milano 21:45 («Ennio Tardini»)

Πάρμα: Δεύτερο σερί παιχνίδι που η Πάρμα προηγείται με 2-0 και στο τέλος συμβιβάζεται με το βαθμό. Μετά το εντός έδρας με την Ουντινέζε, το ίδιο σκηνικό συνέβηκε και το περασμένο Σάββατο (27/2) στο εκτός με την Σπέτσια. Ενώ στο ημίχρονο η Πάρμα βρέθηκε μπροστά στο σκορ με τα γκολ των Καραμό (17') και Ερνάνι (25'), μέσα σε ένα εικοσάλεπτο στην επανάληψη δέχθηκε δύο γκολ και έμεινε εκ νέου με το βαθμό. Ο αγώνας με τη Σπέτσια στοίχισε πιο πολύ από τον προηγούμενο στους «τζιαλομπλού», αφού αγωνίζονταν κόντρα σε ένα αντίπαλο που έχει τους ίδιους στόχους. Εάν κατάφερναν και κρατούσαν το υπέρ τους προβάδισμα θα έπαιρναν βαθμολογικές ανάσες και θα αποκτούσαν ψυχολογία στη δύσκολη μάχη της παραμονής. Παρ' όλα αυτά παρέμειναν στην πρότελευταια θέση με 15 βαθμούς και στο -6 από την 17η θέση που εξασφαλίζει την σωτηρία. Σήμερα υποδέχεται στην έδρα της την πρωτοπόρο Ίντερ και για να πάρει κάτι το θετικό από τον αγώνα θα πρέπει να ιδρώσει πάρα πολύ.

Αγωνιστικά νέα: Τραυματίες οι Νικολούσι (χαφ), Κορνέλιους (επιθετικός), Ζερβίνιο (επιθετικός), Ζίρκζε (επιθετικός), Ινγκλέζε (επιθετικός). Αμφίβολη η συμμετοχή του Κόντι (μπακ). Επιστρέφουν οι Μπάνι (στόπερ), Μπρούγκμαν (χαφ) και ο νεοαποκτηθείς Πελέ (επιθετικός).

Πιθανή ενδεκάδα: Σέπε, Μπουζί, Οσόριο, Βαλέντι, Πετζέλα, Ερνάνι, Μπρούγκμαν, Κούρτιτς, Κούτσκα, Καραμό, Μιχάιλα.

Ίντερ: Ούτε η Τζένοα στάθηκε ικανή να ανακόψει την νικηφόρα πορεία της Ίντερ, με τους πρωτοπόρους να κερδίζουν εύκολα με 3-0 και να τοποθετούν στο σακούλι τους ακόμη ένα τρίποντο. Με γκολ του Λουκάκου (1') από τα αποδυτήρια η Ίντερ άνοιξε το σκορ, ενώ στην επανάληψη ακολούθησαν άλλα δύο από τους Νταρμιάν (69') και Σάντσες (77'), σφραγίζοντας έτσι την 17η φετινή νίκη της, η οποία τη διατήρησε στο +4 από τη δεύτερη Μίλαν. Εφόσον οι «νερατζούρι» καταφέρουν σήμερα και πάρουν τη νίκη, τότε θα εκμεταλλευτούν τη χθεσινή εντός έδρας ισοπαλία των «ροσονέρι» απέναντι στην Ουντινέζε και θα ανοίξουν ακόμη πιο πολύ την απόσταση από τη δεύτερη θέση στους 6, κάνοντας ακόμη ένα αποφασιστικό βήμα προς το φετινό τίτλο.

Αγωνιστικά νέα: Επιστρέφουν οι Χακίμι (μπακ-χαφ) και Σένσι (μέσος).

Πιθανή ενδεκάδα: Χαντάνοβιτς Σκρίνιαρ, Ντε Φράι, Μπαστόνι, Χακίμι, Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Έρικσεν, Πέρισιτς, Λουκάκου, Σάντσες.

Προϊστορία: Κατά μία νίκη υπερέχει η Πάρμα της Ίντερ στα μεταξύ τους παιχνίδια τα τελευταία δέκα χρόνια. Οι «τζιαλομπλού» μετράνε τέσσερις νίκες, έναντι τριών των «νερατζούρι». Επίσης ένα ακόμη παιχνίδι τους έληξε ισόπαλο.