Έχασε και από την Σαμπντόρια η Τορίνο (vid)

Δε σηκώνει κεφάλι με τίποτα αυτή η Τορίνο που γνώρισε νέα ήττα, αυτή τη φορά με 1-3 και ανατροπή από τη Σαμπντόρια στο «Olimpico Grande Torino» δίνοντας στην ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι το φιλί της ζωής στη μάχη που δίνει για την παραμονή.

Τραγικό πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να μπαίνουν άκρως επιφυλακτικά στον αγωνιστικό χώρο έχοντας ως προτεραιότητα το μηδέν. Στο δεύτερο μέρος η «γκρανάτα» αν και προηγήθηκε από νωρίς, κατέρρευσε σαν χάρτινος πύργος δίνοντας την ευκαιρία στη Σαμπντόρια να πετύχει τρία γκολ σε δέκα λεπτά και τελικά να πάρει τη νίκη που της δίνει τεράστια ανάσα στο κυνήγι της παραμονής.

Κακό παιχνίδι στο πρώτο ημίωρο με τις δύο ομάδες να μην έχουν δημιουργήσει το παραμικρό. Η Τορίνο είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 36' με κεφαλιά του Μπερενγκέρ, μετά από σέντρα του Λούκιτς, που μπλόκαρε ο Οντέρο, ενώ ένα λεπτό αργότερα απείλησε και η Σαμπντόρια με τον Κουαλιαρέλα να βγάζει προς τα έξω για τον Ραμίρες που σούταρε αλλά ο Σιρίγκου απέκρουσε.

Η Σαμπντόρια είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 50' με τον Κουαλιαρέλα να περνά ωραία για τον Ραμίρες που σε τετ-α-τετ με τον Σιρίγκου, νικήθηκε από Ιταλό κίπερ που έκλεισε ωραία τη γωνία του. Πέντε λεπτά αργότερα η Τορίνο άνοιξε το σκορ με τον Μπερενγκέρ να βγάζει απίθανη μπαλιά για τον Βέρντι που πρόλαβε την έξοδο του Οντέρο για το 1-0. Στο 70' η Σαμπντόρια έφερε το ματς στα ίσα με απίθανη απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ραμίρες, ενώ πέντε λεπτά αργότερα πέτυχε και την ολική ανατροπή με τον Κουαλιαρέλα να γυρίζει και τον Ραμίρες με κεφαλιά να κάνει το 1-2! Στο 78' οι Γενοβέζοι κέρδισαν πέναλτι για μαρκάρισμα του Ίτσο στον Κουαλιρέλα, φάση στην οποία μάλιστα ο αμυντικός της «γκρανάτα» είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα. Ο Κουαλιαρέλα ανέλαβε την εκτέλεση κάνοντας το 1-3.

ΤΟΡΙΝΟ: Σιρίγκου, Ίτσο, Ενκουλού, Λιάνκο, Ντε Σιλβέστρι, Ρινκόν, Λούκιτς, Άινα (75' Ανσάλντι), Βέρντι (82' Μέιτε), Μπερενγκέρ, Μπελότι

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ: Οντέρο, Μπερεζίνσκι, Τονέλι, Κόλεϊ, Μούρου, Ραμίρες (86' Μπερτολάτσι), Τόρσμπι (68' Γιάνκτο), Έκνταλ, Λινέτι, Γκαμπιαντίνι, Κουαλιαρέλα (90' Λα Γλουμινά)

Πηγή: aek365.org

Σέριε Α: Τελευταία Ενημέρωση