Έστησε πάρτι τίτλου και το σήκωσε μετά από 11 χρόνια η φοβερή Μίλαν!

Η Μίλαν κατέκτησε το 19ο πρωτάθλημα της ιστορίας της

Αυτό το πρωτάθλημα, δεν γινόταν να το χάσει! Με εμφατική εμφάνιση στο «Mapei» και περισσότερους από 12 χιλ. οπαδούς στο πλάι της, η Μίλαν επικράτησε 3-0 της Σασουόλο και σήκωσε το σκουντέτο μετά από 11 χρόνια!

Απόλυτος πρωταγωνιστής ο Ολιβιέ Ζιρού με ντοπιέτα, με τον Κεσί να βάζει το κερασάκι στην τούρτα για το 19ο πρωτάθλημα στην ιστορία της Μίλαν που έπιασε, παράλληλα, την Ίντερ στις κατακτήσεις, με τους «νερατζούρι» να μένουν δεύτεροι!

Απίστευτες σκηνές στο «Mapei» με τον κόσμο της Μίλαν να το γιορτάζει με την ψυχή του και να το μετατρέπει σε… «Σαν Σίρο», αποθεώνοντας τον Στέφανο Πιόλι, που κατέκτησε τον πρώτο τίτλο στην καριέρα του ως προπονητής, και τους ποδοσφαιριστές του.

Το πάρτι είχε στηθεί από νωρίς στη Ρέτζο-Εμίλια με τους «ροσονέρι» να έχουν κάνει απόβαση και να βρίσκονται στο πλάι της αγαπημένης τους ομάδας για να το γιορτάσουν. Η Μίλαν φρόντισε να τους αποζημιώσει, αφού μπήκε με τα… μπούνια στο παιχνίδι. Έφτιαξε πέντε κλασικές ευκαιρίες ως το 17ο λεπτό όταν και τελικά βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Λεάο να κλέβει, να κάνει την κούρσα και το γύρισμα, με τον Ζιρού να σκοράρει με πλασέ στην κίνηση και να πανηγυρίζει στο πέταλο. Ένα τέταρτο αργότερα, η Μίλαν βρήκε δεύτερο γκολ σε φάση… καρμπόν, όταν ο Λεάο εκμεταλλεύτηκε νέο λάθος των γηπεδούχων και μοίρασε στον Γάλλο φορ για το 2-0. Τέσσερα λεπτά μετά, ήρθε ο Κεσί στην τελευταία του εμφάνιση με τους «ροσονέρι» να βάλει τη σφραγίδα του και να κλειδώσει τη νίκη και τον τίτλο με σουτ στην κίνηση, μετά το γύρισμα του Κρούνιτς για το 3-0 του ημιχρόνου.

Τα πάντα είχαν κριθεί, το «Mapei» ήταν ντυμένο από το ξεκίνημα στα… ροσονέρο και το πάρτι κρατούσε καλά. Συνθήματα, αποθέωση για τους ποδοσφαιριστές αλλά και τον Πιόλι που «έπαιζε» με την κερκίδα, με το δεύτερο 45λεπτο να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα. Η Σασουόλο έκανε απέλπιδες προσπάθειες, είχε δοκάρι αλλά δεν βρήκε το γκολ της τιμής, με τον Ιμπραΐμοβιτς να παίζει και αυτός στο τελευταίο εικοσάλεπτο, να σκοράρει αλλά το τέρμα του να μην μετράει για οφσάιντ και άπαντες να περιμένουν με αγωνία την απόφασή του για το αν θα αποσυρθεί ή όχι.

Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε άπαντες να γίνονται ένα κουβάρι, με τους οπαδούς να μπαίνουν στο γήπεδο και να αποθεώνουν τους ποδοσφαιριστές και το επιτελείο που τους χάρισαν το σκουντέτο μετά από 11 χρόνια!

Στο άλλο ματς που διεξήχθη την ίδια ώρα, αλλά λόγω του αποτελέσματος στο «Mapei» δεν είχε, τελικά, ενδιαφέρον η Ίντερ επικράτησε 3-0 της Σαμπντόρια στο «Τζουζέπε Μεάτσα» και έκλεισε τη σεζόν στη δεύτερη θέση της Serie A!

Το κλίμα στο Μιλάνο, πάντως, ήταν και εκεί πανηγυρικό αφού οι οπαδοί της Ίντερ είχαν φροντίσει να σχεδιάσουν μια μεγάλη γιορτή για τους ποδοσφαιριστές τους και τον Σιμόνε Ιντζάγκι, δημιουργώντας ένα ωραίο κορεό σε όλο το γήπεδο. Δεν πήγε άλλωστε και άσχημα η σεζόν για τους «νερατζούρι» αφού σήκωσαν το Σούπερ Καπ Ιταλίας αλλά και το Κύπελλο.

Στα του ματς, το πρώτο μέρος ήταν στείρο αλλά στη συνέχεια η Ίντερ ανέβασε ρυθμούς και καθάρισε την «ντόρια». Πρώτα, με τον Πέρισιτς να σκοράρει μετά την ασίστ του Μπαρέλα για το 1-0 στο 49’, με τον Κροάτη να μην πανηγυρίζει ιδιαίτερα τόσο γιατί γνώριζε το αποτέλεσμα της Μίλαν στο ημίχρονο (0-3), όσο και γιατί ίσως να έδινε το τελευταίο του ματς με τα νερατζούρο. Τη σκυτάλη πήρε ο Κορέα, που πέτυχε ντοπιέτα σκοράροντας σε διάστημα τριών λεπτών (55’-57’) για να διαμορφώσει το τελικό 3-0 και να κλείσει τη σεζόν η ομάδα του με χαμόγελο, αλλά και ένα «αχ» αφού έχασε τον τίτλο για δύο βαθμούς!