Έρχονται από μεγάλες νίκες

Με τον αγώνα Σπέτσια - Σαμπντόρια στο «Αλμπέρτο Πίκο» πέφτει η αυλαία στη 17η αγωνιστική της Serie A'.

1341: Spezia Calcio - Sampdoria Genoa 21:45 («Alberto Picco»)

Σπέτσια: Προέρχεται από μεγάλο διπλό στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα», κερδίζοντας με 1-2 τη Νάπολι. Οι «παρτενοπέι» ήταν αυτοί που είχαν τις ευκαιρίες αλλά και το πρώτο γκολ στο 58' με τον Πετάνια. Δέκα λεπτά αργότερα οι «νεοφώτιστοι» ισοφάρισαν με το πέναλτι του Ενζολά και στο 82' ο Πομπέγκα έδωσε τη νίκη στην ομάδα του. Μάλιστα, αυτή η νίκη της Σπέτσια γίνεται ακόμη πιο μεγάλη στο γεγονός ότι το δεύτερο της γκολ σημειώθηκε με παίκτη λιγότερο. Στη 16η θέση πλέον με 14 βαθμούς και οριακά εκτός επικίνδυνης ζώνης. Θέλοντας να έχει και συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα, στο σημερινό αγώνα με τη Σαμπντόρια η ομάδα του Βιτσέντζο Ιταλιάνο θα προσπαθήσει γι' ακόμα ένα τρίποντο που θα τις δώσει περισσότερες βαθμολογικές ανάσες.

Αγωνιστικά νέα: Αρχίζουν να λιγοστεύουν τα προβλήματα στη Σπέτσια. Λόγω τιμωρίας εκτός είναι ο Ισμαΐλι (αμυντικός). Τραυματίες οι Ζουτ (τερματοφύλακας), Καπραντόσι (αμυντικός), Ματιέλο (μπακ) και Σαπονάρα (μεσοεπιθετικός). Με Covid οι μέσοι Ρίτσι και Ακάμπορα. Επιστρέφουν οι Σαμπό (αμυντικός), Μπαστόνι (μπακ), Εστέβες (χαφ), Βέρντε (εξτρέμ) και Γκαλαμπίνοφ (επιθετικός).

Πιθανή ενδεκάδα: Προβεντέλ, Φερέρ, Τέρτσι, Σαμπό, Μαρκίτσα, Εστέβες, Αγουμέ, Πομπέγκα, Γκιάζι, Ενζολά, Φαρίας.

Σαμπντόρια: Από μεγάλη νίκη προέρχεται και η Σαμπντόρια, κερδίζοντας στη Γένοβα την Ίντερ με 2-1 και ανέβηκε περίπου στο μέσο της βαθμολογίας. Η Ίντερ ήταν η ομάδα που σπατάλησε την πρώτη κλασική ευκαιρία, χάνοντας πέναλτι μόλις στο 12' με τον Σάντσες. Στο 23' ο Καντρέβα, ο οποίος αγωνίζεται με τη μορφή δανεισμού από την Ίντερ στη Σαμπντόρια, πλήγωσε από το σημείο του πέναλτι την ομάδα που ανήκει, ενώ στο 38' ο Κεϊτά, ο οποίος αγωνίστηκε στους «νερατζούρι» τη σεζόν 2018/19, διπλασίασε τα γκολ των «Γενοβέζων», δίνοντας τους ισχυρό προβάδισμα στο ημίχρονο. Στην επανάληψη η ομάδα του Αντόνιο Κόντε πίεσε για να πετύχει ένα γρήγορο γκολ και να ξαναμπεί στο παιχνίδι, κάτι που τελικά ήρθε στο 65' με τον Ντε Φράι. Μετά το γκολ του 28χρονου αμυντικού της, η Ίντερ έριξε όλο το βάρος στην επίθεση με σκοπό να φέρει το παιχνίδι στα ίσα και να διεκδικήσει τη νίκη, χωρίς όμως να έχουν αποτέλεσμα οι οποιεσδήποτε ενέργειες που έκανε προς την εστία του Εμίλ Αουντέρο. Τελικά, η Σαμπντόρια κράτησε το υπέρ της σκορ μέχρι το τέλος και πήρε αυτή τη μεγάλη νίκη, κόβωντας συνάμα και την εκπληκτική φόρμα των 8 συνεχόμενων νικών της ομάδας του Μιλάνου.

Αγωνιστικά νέα: Τραυματίες οι Φεράρι (μπακ) και Γκαμπιαντίνι (επιθετικός). Ανέτοιμοι οι Τονέλι (στόπερ) και Σίλβα (χαφ). Στα θετικά είναι ότι επιστρέφει ο Εκνταλ (χαφ).

Πιθανή ενδεκάδα: Αουντέρο, Μπερεζίνσκι, Γιοσίντα, Κόλεϊ, Αουτζέλο, Καντρέβα, Θόρσμπι, Εκνταλ, Γιάνκτο, Κεϊτά, Κουαλιαρέλα.

Προϊστορία: Μόνο σε φιλικές αναμετρήσεις έχουν συναντηθεί Σπέτσια και Σαμπντόρια με τους γηπεδούχους να έχουν μία νίκη και τους φιλοξενούμενους άλλες δύο.