Eπιστροφή στις νίκες για την Πάρμα (vid)

Επιστροφή στις νίκες για την Πάρμα που καθάρισε με 2-0 τη Λέτσε στο «Ennio Tardini» και πλέον βρίσκεται μία θέση μακριά από την Ευρώπη. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού από την αρχή της αναμέτρησης ωστόσο στο πρώτο ημίχρονο δεν κατάφεραν να απειλήσουν ιδιαίτερα, ούτε όμως απειλήθηκαν. Στο δεύτερο μέρος δεν άφησαν κανένα περιθώριο στη Λέτσε να πάρει κάτι από το παιχνίδι και με ωραίο ποδόσφαιρο καθάρισαν εύκολα.

Η Πάρμα είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 5' με σουτ του Ινγκλέζε που απέκρουσε ο Γκαμπριέλ, ενώ στο 14' ο Γκαλιόλιο γύρισε για τον Κούτσκα που με κεφαλιά έστειλε την μπάλα ελάχιστα έξω. Στο 26' η Λέτσε απείλησε με μακρινό σουτ του Φάλκο που απέκρουσε εύκολα ο Σέπε.

Η Πάρμα είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 51' με τον Κουλουσέβσκι να περνά όποιον βρήκε μπροστά του, ακόμα και τον Γκαμπριέλ και να γυρίζει για τον Κούτσκα αλλά ο κίπερ των φιλοξενούμενων πρόλαβε και επέστρεψε στην εστία του. Δύο λεπτά αργότερα η Λέτσε είχε καλή στιγμή με τον Μανκοσού αλλά ο Σέπε απέκρουσε. Στο 57' οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με κεφαλιά του Ιακοπόνι, μετά από κόρνερ του Ερνάνι. Στο 72' η Πάρμα τελείωσε το παιχνίδι με τον Γκράσι να βγάζει σέντρα για τον Κούτσκα που πήρε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε το οριζόντιο δοκάρι και ο Κορνέλιους πήρε το ριμπάουντ κάνοντας το 2-0.

ΠΑΡΜΑ: Σέπε, Νταρμιάν, Ιακοπόνι, Μπρούνο Άλβες, Γκαλιόλιο, Γκράσι (76' Σκοτσιαρέλα), Ερνάνι (84' Ζερβίνιο), Κούρτιτς, Κουλουσέβσκι, Ινγκλέζε (70' Κορνέλιους), Κούτσκα

ΛΕΤΣΕ: Γκαμπριέλ, Ντονάτι, Ροσετίνι, Λουκιόνι, Ντελ' Όρκο, Πετριτσιόνε, Ταχτζίδης, Ντεϊόλα (88' Ρισπόλι), Μανκοσού (64' Λαπαντούλα), Φάλκο, Μπαμπακάρ (78' Βέρα)

Πηγή: aek365.gr

Σέριε Α: Τελευταία Ενημέρωση