Επέστρεψε από την κόλαση στο Σαλέρνο η Κρεμονέζε

Τα αποτελέσματα του Σαββάτου στην Ιταλία

Από την... κόλαση επέστρεψε στο Σαλέρνο η ουραγός Κρεμονέζε καθώς με περιπετειώδες γκολ του Τσιοφάνι ισοφάρισε σε 2-2 στο 87' και πήρε πολύτιμο βαθμό ενόψει της δύσκολης συνέχειας Στην Έμπολι, η ομώνυμη ομάδα νίκησε με 1-0 τη Σασουόλο και κάνει όνειρα για... Ευρώπη.

Στο Σαλέρνο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το ματς με τις καλύτερες προϋποθέσεις, αφού μόλις στο 3' ο Πιόντεκ άνοιξε το σκορ. Η Κρεμονέζε με τον συνήθη ύποπτο Οκερέκε ισοφάρισε εννέα λεπτά αργότερα σε 1-1. Στο 24' οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι το οποίο έπειτα από χρήση του VAR δεν καταλογίστηκε, ενώ στο 36' η Κρεμονέζε σκόραρε όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Παρά την πίεση της ομάδα τους Μασιμιλιάνο Αλβίνι, η Σαλερνιτάνα προηγήθηκε ξανά στο 38' με υπέροχο γκολ του Κουλιμπαλί με το 2-1 να είναι το σκορ για το πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη, το σκηνικό δεν άλλαξε και η Κρεμονέζε συνέχισε να πιέζει χάνοντας μεγάλη ευκαιρία στο 63' με τον Μπουονάιτο. Έπειτα από 20' «άνοστα» λεπτά η Κρεμονέζε κέρδισε πέναλτι. Ο Τσιοφάνι αστόχησε όμως σε δεύτερο χρόνο σούταρε και ισοφάρισε σε 2-2 χαρίζοντας έναν... ηρωικό βαθμό στους φιλοξενούμενους.

Στο «Κάρλο Καστελάνι» η Έμπολι υποδέχθηκε τη Σασουόλο με τους γηπεδούχους να στέκονται καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο 45λεπτο και να ζητούν πέναλτι στο 21' για χέρι του Φεράρι. Ωστόσο έπειτα από τον έλεγχο του VAR το παιχνίδι συνεχίστηκε και οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε ακριβώς όπως και το πρώτο με τον Γιώργο Κυριακόπουλο να περνά στον αγωνιστικό χώρο στο 61' στη θέση του Τραορέ για τη Σασουόλο. Παρόλα αυτά, στο 64' οι γηπεδούχοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Μπαλντάζι να νικά τον Κονσίλι δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Στο 80' ο Καμπιάγκι βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα των «νεροβέρντι» όμως ο Αϊχάν με σωτήρια προβολή έδιωξε σε κόρνερ και το 1-0 έμεινε ως το τέλος της αναμέτρησης με την Έμπολι να φθάνει τους 14 βαθμούς που την τοποθετούν στη 12η θέση της Serie A.