Ένα και να… καίει για τη Φιορεντίνα που ονειρεύεται Ευρώπη!

Φιορεντίνα φουλ για Ευρώπη!

Την τρίτη σερί της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Φιορεντίνα! Οι «βιόλα» επικράτησαν 1-0 της Βενέτσια, έφτασαν τα έξι διαδοχικά παιχνίδια χωρίς ήττα και ανέβηκαν στην έκτη θέση της βαθμολογίας, έχοντας μάλιστα και ματς λιγότερο.

Πλέον, η ομάδα του Βιτσέντσο Ιταλιάνο πάει με… φόρα στον δεύτερο ημιτελικό του Κυπέλλου με αντίπαλο τη Γιουβέντους, θέλοντας να ανατρέψει το εις βάρος της 1-0 του πρώτου αγώνα στη Φλωρεντία. Την ίδια ώρα, η Βενέτσια παραμένει στη ζώνη του υποβιβασμού και βλέπει τη σωτηρία να απομακρύνεται μετά και τη νίκη της Κάλιαρι νωρίτερα επί της Σασουόλο (1-0).

Πολύ δυνατό ξεκίνημα στο ματς από την Φιορεντίνα, που είχε τον απόλυτο έλεγχο και έφτιαχνε τη μία φάση μετά την άλλη στην αντίπαλη εστία, με τη Βενέτσια να παίζει πίσω από την μπάλα. Οι «βιόλα» πίεζαν, φώναξαν για πέναλτι στο 18’ που τους το αρνήθηκε ο διαιτητής, αλλά τελικά στο 30ο λεπτό ο Τορέιρα από κοντά εκμεταλλεύτηκε τη σύγχυση στην αντίπαλη άμυνα και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Η Φιορεντίνα είχε βρει το γκολ που έψαχνε ώστε να διώξει από πάνω της το άγχος, κράτησε το προβάδισμά της ως το ημίχρονο αλλά και τελικά ως το φινάλε του αγώνα αφού η Βενέτσια αδυνατούσε να φτιάξει καλές φάσεις στην εστία του Τερατσιάνο και το 1-0 παρέμεινε ως το φινάλε του παιχνιδιού.