Διπλό τίτλου στη Ρώμη στο 93' η Μίλαν (vid)

Και μάλιστα με ανατροπή

Τεράστιο διπλό τίτλου πανηγύρισε στο «Ολίμπικο» της Ρώμης κόντρα στη Λάτσιο η Μίλαν, επικρατώντας με 2-1 χάρη σε γκολ του Τονάλι στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης!

Αν και έπαιζε με την «πλάτη στον τοίχο» από το τέταρτο κιόλας λεπτό, όταν ο Ιμόμπιλε άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους μετά από ασίστ πάρε-βάλε του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, η Μίλαν αντέδρασε και πήρε τα ηνία του ματς, πιέζοντας για το γκολ της ισοφάρισης.

Τελικά, το βρήκε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (50') με προβολή του «συνήθη ύποπτου» Ολιβιέ Ζιρού, ενώ συνέχισε να βρίσκει τρόπους να απειλεί την εστία του Στρακόσια. Ο τερματοφύλακας της Λάτσιο έκανε πολύ καλή εμφάνιση και σταματούσε συνεχώς τους Μιλανέζους, οι οποίοι όμως τελικά ολοκλήρωσαν τη μεγάλη ανατροπή στο 93', όταν ο Τονάλι από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Έτσι, οι «ροσονέρι» ανέβηκαν ξανά στην κορυφή της Serie A, αφήνοντας δύο βαθμούς πίσω τους τη συμπολίτισσα Ίντερ (έχει ένα παιχνίδι λιγότερο), ενώ η Λάτσιο έμεινε 6η με 57 βαθμούς.

Το πρόγραμμα της 34ης αγωνιστικής:

Μ. Σάββατο (23/4)
Βενέτσια-Αταλάντα 1-3 (80’ Τσέρνιγκοϊ - 44’ Πάσαλιτς, 47’ Σαπάτα, 63’ Μουριέλ)
Τορίνο-Σπέτσια 2-1 (4’, 69’ Λούκιτς - 90'+7' Μανάι)
Ίντερ-Ρόμα 3-1 (30' Ντάμφρις, 40' Μπρόζοβιτς, 52' Μαρτίνες - 85' Μικιταριάν)
Βερόνα-Σαμπντόρια 1-1 (78' Καπράρι - 44' Καπούτο)

Κυριακή του Πάσχα (24/04)
Σαλερνιτάνα-Φιορεντίνα 2-1 (9' Ντζούριτς, 79' Μπονατσόλι - 64' Σαπονάρα)
Μπολόνια-Ουντινέζε 2-2 (6' Χίκεϊ, 59' Σανσόνε - 25' Ουντότζι, 46' Σαξές)
Έμπολι-Νάπολι 3-2 (80' Χέντερσον, 83', 88' Πιναμόντι - 44' Μέρτενς, 53' Ινσίνιε)
Τζένοα-Κάλιαρι 1-0 (89' Μπάντελι)
Λάτσιο-Μίλαν 1-2 (4' Ιμόμπιλε - 50' Ζιρού, 90'+3' Τονάλι)