Διπλό με γκολάρα Μέρτενς (vid)

Νίκη σε βάρος της Κάλιαρι για την Νάπολι

Τεράστια, όπως έχει εξελιχθεί η σεζόν, νίκη για τη Νάπολι που πέρασε δύσκολα με 0-1 από το «Sardegna Arena» απέναντι στην Κάλιαρι και μείωσε στους δύο τη διαφορά από Πάρμα-Βερόνα και την τελευταία Ευρωπαϊκή θέση.

Κακό πρώτο ημίχρονο στη Σαρδηνία με τις δύο ομάδες να ψευτο-απειλούν χωρίς να έχουν βρει τη μεγάλη ευκαιρία. Στο δεύτερο μέρος η Νάπολι άνοιξε το σκορ χάρη σε μία απίθανη έμπνευση του Ντρις Μέρτενς και στη συνέχεια σώθηκε από τις επεμβάσεις του Νταβίντ Οσπίνα.

Η Κάλιαρι είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 20' με τον Σιγκαρίνι να περνά για τον Ζοάο Πέδρο που σούταρε αλλά ο Οσπίνα απέκρουσε. Στο 26' η Νάπολι απείλησε με σουτ του Ζιελίνσκι που πέρασε λίγο έξω. Δύο λεπτά αργότερα οι ''νησιώτες'' απείλησαν με κοντινή προβολή του Σιμεόνε, μετά από γύρισμα του Πισακάνε, που πέρασε λίγο έξω. Στο 36' οι «παρτενοπέι» είχαν καλή στιγμή με τον Ζιελίνσκι να γυρίζει για τον Ελμάς που σούταρε αλλά ο Κράνιο απέκρουσε.

Η Νάπολι είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 55' με μακρινό σουτ του Ζιελίνσκι που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Κράνιο, ενώ δέκα λεπτά αργότερα άνοιξε το σκορ με απίθανο σουτ του Μέρτενς από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή. Στο 72' η Κάλιαρι είχε μεγάλη διπλή ευκαιρία με τον Οσπίνα να σταματά τον Πελεγκρίνι σε δύο περιπτώσεις, όπως και στο 84' τον Κλάβαν σε μακρινό σουτ.

ΚΑΛΙΑΡΙ: Κράνιο, Πισακάνε, Βαλούκιεβιτς (71' Ματιέλο), Κλάβαν, Πελεγκρίνι, Νάντες, Σιγκαρίνι (83' Μπίρσα), Ιονίτα, Περέιρο (67' Παλόσκι), Ζοάο Πέδρο, Σιμεόνε

ΝΑΠΟΛΙ: Οσπίνα, Ντι Λορέντζο, Μανωλάς, Μακσίμοβιτς, Χισάι (80' Μάριο Ρούι), Ρουίθ, Ντέμε (61' Ινσίνιε), Ζιελίνσκι, Καγιεχόν (67' Πολιτάνο), Μέρτενς, Ελμάς

Pηγή: aek365.gr

Σέριε Α: Τελευταία Ενημέρωση