Διέσυρε την θλιβερή Κάλιαρι η Ουντινέζε!

Η Ουντινέζε εκμεταλλεύτηκε την τραγική αμυντική λειτουργία της Κάλιαρι, διαλύοντάς την με το εμφατικό 4-0 μέσα στη Σαρδηνία

Η Ουντινέζε πετούσε, η Κάλιαρι… παραπατούσε! Οι «φριουλάνι» διέσυραν μέσα στη Σαρδηνία την αποκαρδιωτική ομάδα του Βάλτερ Ματσάρι, ο οποίος μετράει ημέρες ίσως και ώρες πλέον στον πάγκο, περνώντας με το εμφατικό 4-0 από το «Sardegna Arena» για την 18η αγωνιστική της Serie A.

Ο Μακένγκο μόλις στο 4ο λεπτό με ατομική ενέργεια και προβολή μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, με τον Ντεουλοφέου να γράφει στο 45’ με υπέροχη εκτέλεση φάουλ του 2-0. Τα πράγματα για την ομάδα του Τσόφι πήγαιναν εξαιρετικά και γι’ αυτή του Ματσάρι… θλιβερά, ενώ στη συνέχεια έγιναν ακόμη χειρότερα.

Ο Μολίνα στο 50’ μετά από ασίστ του Αρσλάν έδωσε αέρα τριών τερμάτων στην Ουντινέζε, με την Κάλιαρι να μένει με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Μάριν στο 66’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Το παιχνίδι είχε μετατραπεί σε εφιάλτη για τους γηπεδούχους, που είδαν τον Ντεουλοφέου να σκοράρει ακόμη ένα τέρμα, πανέμορφο και αυτό, για να διαμορφώσει το τελικό 4-0 στο 69ο λεπτό.

Η Ουντινέζε με αυτή τη νίκη έφτασε τους 20 βαθμούς, ξεφεύγοντας από τα χαμηλά, για να αφήσει την Κάλιαρι στους 10 και στη ζώνη του υποβιβασμού.

Σέριε Α: Τελευταία Ενημέρωση