Δεν μπορεί στο «σπίτι» της και μένει… σπίτι η Αταλάντα!

Τις γνωστές παθογένειες εμφάνισε η Αταλάντα,

Δεν μπορεί να νικήσει στο «Μπέργκαμο» ούτε με… αίτηση η Αταλάντα! Η ομάδα του Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι γνώρισε την ήττα με 2-1 από τη Βερόνα στο «Gewiss Stadium», μετρώντας την 12η απώλεια σε 16 εντός έδρας παιχνίδια της στη Serie A.

Αποτέλεσμα που κάνει ακόμη πιο δύσκολο το έργο της Αταλάντα για να βγει Ευρώπη τη νέα σεζόν, ούσα πλέον στο -5 από την εξάδα με ματς λιγότερο. Την ίδια ώρα, η Βερόνα έφτασε τους 48 βαθμούς και στο -3 από τους «μπεργκαμάσκι», επιστρέφοντας στις νίκες μετά την ήττα της περασμένης αγωνιστικής από την Ίντερ στο «Τζουζέπε Μεάτσα».

Στα του ματς, η Αταλάντα μπήκε φουριόζα και απειλούσε διαρκώς αλλά οι ποδοσφαιριστές του Γκασπερίνι σπαταλούσαν τις ευκαιρίες τους. Κάτι που έκανε την Βερόνα να πάρει μετά το μισάωρο μέτρα στο γήπεδο, να αρχίσει να φτιάχνει φάσεις και να έχει δύο δοκάρια με τους Μπαράκ και Σιμεόνε. Οι γηπεδούχοι δεν άκουσαν τα… καμπανάκια και το πλήρωσαν στο φινάλε του ημιχρόνου, όταν ο Σιμεόνε έκανε το πλασέ και ο Καπράρι σκόραρε από κοντά με κεφαλιά για το 1-0.

Το γκολ αυτό έκανε την Αταλάντα να βγει όλη μπροστά στο δεύτερο μέρος και να αποδιοργανωθεί, με την Βερόνα να χτυπάει δέκα λεπτά μετά την επανέναρξη. Ήταν το 55ο λεπτό όταν ο Ίλιτς έκανε το πλασέ, που απομάκρυνε ο Γκολίνι αλλά για κακή του τύχη η μπάλα βρήκε στον Κουπμάινερς και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-0.

Το σκορ δεν άφηνε πολλά περιθώρια στους «μπεργκαμάσκι» που προσπάθησαν να μειώσουν, αλλά η Βερόνα ήταν αυτή που είχε ευκαιρίες για να σκοράρει περισσότερα τέρματα, όπως και δοκάρι με τον Λαζάνια. Τελικά, στο 82ο λεπτό ο Σκαλβίνι με κεφαλιά μετά από υπέροχη σέντρα του Τζαπακόστα μείωσε σε 2-1 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς. Παρόλα αυτά και παρά την μεγάλη πίεση, η Βερόνα άντεξε και κράτησε τη νίκη της στην έδρα της Αταλάντα που συνεχίζει να απογοητεύει.