Δεν είχε νικητή, αλλά… χαμένους το Λάτσιο-Αταλάντα!

Έμειναν στο 0-0 και δίνουν την ευκαιρία στους αντιπάλους τους να τις ξεπεράσουν στη βαθμολογία

Ισοπαλία με δύο… χαμένους στο «Ολίμπικο». Λάτσιο και Αταλάντα… κόλλησαν στο 0-0 και ενδέχεται την Κυριακή το βράδυ να έχουν πέσει από την 6η και 4η θέση, αντίστοιχα, που βρίσκονται αυτή τη στιγμή. Διότι οι γηπεδούχοι δίνουν την ευκαιρία σε Φιορεντίνα και Ρόμα να τους ξεπεράσουν και οι φιλοξενούμενοι στη Γιουβέντους.

Παρότι οι δύο ομάδες αρέσκονται να παίζουν ανοιχτά και επιθετικά, το πρώτο μέρος δεν είχε φάσεις. Ο ρυθμός εν μέρει ήταν καλός, αλλά οι καλές ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες έλειπαν. Μια από τα ίδια και στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, με την Λάτσιο να αγγίζει το γκολ στο 64’ αλλά ο Τζακάνι είδε το δοκάρι να τον σταματάει. Ένα λεπτό αργότερα, η Αταλάντα απάντησε στις φάσεις αλλά ο Μίραντσουκ έκανε κακό τελείωμα.

Η τελευταία καλή φάση στο ματς ανήκε στους γηπεδούχους στο 74ο λεπτό, αλλά ο προωθημένος Μάρουσιτς δεν βρήκε εστία και το 0-0 παρέμεινε ως το φινάλε ανάμεσα στις δύο ομάδες.