Βγήκε μπροστά για τη Νάπολι ο Μέρτενς

Με δύο ασίστ και ένα γκολ του Μέρτενς, η Νάπολι... καθάρισε με 4-2 την Ουντινέζε σε ένα ματς που κατέρρευσε ο Οσπίνα και αποχώρησε με ασθενοφόρο

Ο Βέλγος επιθετικός ήταν όλα τα λεφτά για τους «παρτενοπέι» καθώς σέρβιρε δύο τέρματα και σκόραρε ένα, με την ομάδα του να πανηγυρίζει το τρίποντο κόντρα στην Ουντινέζε με 4-2. Βέβαια, η αποχώρηση του Οσπίνα με ασθενοφόρο, αφού κατέρρευσε μέσα στο γήπεδο, επισκίασε το ματς!

Ο Γιουνές, μετά από ασίστ του Μέρτενς, στο 17ο λεπτό με το πρώτο του γκολ στο Καμπιονάτο άνοιξε το σκορ για τη Νάπολι, για να έρθει ο Καγιεχόν εννιά λεπτά αργότερα ξανά από πάσα του Βέλγου, να γράψει το 2-0. Ωστόσο, η Ουντινέζε απάντησε άμμεσα! Με τη συμπλήρωση μισής ώρας ο Λαζάνια μείωσε, για να έρθει ο Φοφανά στο 36ο λεπτό να νικήσει τον Οσπίνα και να τον... χτυπήσει άθελά του στο κεφάλι, με το ιατρικό τιμ να του βάζει το προστατευτικό διχτάκι για να σταματήσει την αιμορραγία. Ο Κολομβιανός φάνηκε να είναι καλά και να μπορεί να συνεχίσει ωστόσο μετά από ένα τρίλεπτο... κατέρρευσε!

Άπαντες έτρεξαν γρήγορα πάνω του. Παίκτες, διαιτητές και ιατρικό τιμ ήταν όλοι ανήσυχοι και τελικά ο Οσπίνα μεταφέρθηκε με ασθενοφόρο στο πλησιέστερο νοσοκομείο.

Οι συμπαίκτες του, πάντως, έδειχναν στην επανάληψη να ξεπερνάνε το σοκ. Σκόραραν δις, με τους Μίλικ και Μέρτενς και έφτασαν σε μια ευρεία νίκη, με 4-2.