Ασταμάτητη η Αταλάντα! (vid)

Νίκη ελπίδας και για την Μπρέσια

Το... τρένο της Αταλάντα παρέσυρε και την Κάλιαρι (0-1) και μείωσε τη διαφορά από την τρίτη Ίντερ κατά ένα βαθμό. Λύγισε τη Βερόνα και ελπίζει για παραμονή η Μπρέσια.

Δεν σταματάει πουθενά η Αταλάντα!

Η ομάδα του Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι πέρασε και από την έδρα της Κάλιαρι, επικρατώντας με 1-0 και πλησίασε την 3η Ίντερ στον ένα βαθμό. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε με πέναλτι στο 27΄ο Μουριέλ, με τον Καρμπόνι να κάνει την παράβαση ένα λεπτό νωρίτερα και να αποβάλλεται.

Από την άλλη, η Μπρέσια ελπίζει ακόμη για την παραμονή, καθώς νίκησε με 2-0 τη Βερόνα. Ο Παπέτι άνοιξε το σκορ στο 52’ και ο Ντοναρούμα πέτυχε το 2-0 στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων. Κάπως έτσι ανέβασε την ομάδα στους 21 βαθμούς, μειώνοντας τη διαφορά από τις θέσεις της... σωτηρίας στο -5.

Σημαντική νίκη για την Σαμπντόρια που επικράτησε εύκολα με 3-0 της ΣΠΑΛ και ξέφυγε από τα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας.

Σώθηκε στο φινάλε η Τζένοα που πήρε τον βαθμό στην έδρα της Ουντινέζε (2-2) παρότι βρέθηκε να χάνει με δυο τέρματα διαφορά.

Τέλος, η Φιορεντίνα συνέχισε την ανοδική της πορεία επικρατώντας με 2-1 στην έδρα της Πάρμα.