Αρνείται να... παραδοθεί η Σαλερνιτάνα

Συνεχίζει να ελπίζει!

Όσο ζει, ελπίζει η Σαλερνιτάνα! Η ομάδα του Νταβίντε Νικόλα χτύπησε στις καθυστερήσεις και έφυγε με σπουδαία νίκη από το «Dacia Arena», επικρατώντας 1-0 της Ουντινέζε!

Κάπως έτσι, η Σαλερνιτάνα πήρε το πρώτο από τα δύο παιχνίδια που «χρωστούσε» και έφτασε στους 22 βαθμούς τις Τζένοα και Βενέτσια, ούσα στο -6 από τη σωτηρία (με ματς λιγότερο) και συνεχίζει να διατηρεί τις -λιγοστές- ελπίδες της για παραμονή στην κατηγορία!

Πρώτη φορά στη φετινή σεζόν για την ομάδα από το Σαλέρνο που παίρνει δύο σερί νίκες στη Serie A, αφού είχε προηγηθεί το επίσης σπουδαίο «διπλό» στην έδρα της Σαμπντόρια (1-2).

Φουλ ισορροπημένο όλο το παιχνίδι, με την Σαλερνιτάνα να βρίσκεται κυρίως σε θέση άμυνας, δίνοντας την μπάλα στους γηπεδούχους και να προσπαθεί να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στην κόντρα-επίθεση.

Οι φάσεις ήταν λιγοστές μπροστά στις δύο εστίες, τα ρίσκα μικρά από τις δύο ομάδες με τις μεγάλες... συγκινήσεις να παρουσιάζονται στο τελευταίο δεκάλεπτο. Πρώτα στο 82' οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Μικαέλ, ο οποίος είδε την προσπάθειά του να σταματά στο δοκάρι, ενώ τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά των γηπεδούχων να πλησιάσουν το γκολ αλλά ο Ντεουλοφέου είδε τον Σέπε να βγάζει το φάουλ του.

Τα λεπτά περνούσαν, όλα έδειχναν πως οδηγούμασταν σε λευκή ισοπαλία που ουσιαστικά θα καταδίκαζε τη Σαλερνιτάνα, αλλά οι φιλοξενούμενοι έφυγαν ταχύτατα στην κόντρα-επίθεση στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων με τρεις παίκτες της απέναντι σε έναν. Ο Λουρένκο πάσαρε την κατάλληλη στιγμή και έβγαλε... φάτσα με την εστία τον Βέρντι, με τον έμπειρο φορ να πλασάρει ιδανικά, να σκοράρει, να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του και να δίνει το έναυσμα για έντονους πανηγυρισμούς.